Fyzika v pohádkách

V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštíví 16. dubna Gymnázium Františka Křižíka vysokoškolský pedagog a popularizátor fyziky doc. Dr. Ing. Karel Rauner. 

Karel Rauner působil řadu let jako vedoucí Katedry obecné fyziky ZČU v Plzni. Na přednášce „Fyzika v pohádkách“ se pokusí odpovědět mj. na tyto zásadní otázky:

• Jakou rychlostí musí Ivánek vyhodit klacky, aby dopadly v zimě ve vhodnou chvíli? Jakou musí mít sílu? Jaký je jeho výkon? Jak to Nastěnka musí zařídit, aby Slunce po východu znovu zapadlo, takže Nastěnka stačí doplést punčochu a macecha jí nevyrve vlasy? Diskuze o třech možných řešeních. (pohádka Mrazík)

•Herec Josef Kemr hraje alchymistu, který se snaží vyrobit zlato tím, že mlátí palicí do olova – rozbíjí atom olova. Je to možné? Záleží na tom, jak se do toho třískne... (pohádka Císařův pekař, Pekařův císař)

Beseda proběhne v úterý 16. dubna od 11 hodin v aule gymnázia, Sokolovská 54, vstup je zdarma.

RAUNER m

V rámci cyklu Svět kolem navštívili gymnázium kytarový virtuos Lubomír Brabec, dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová, experimentální archeolog Pavel Pavel, astronom Jiří Grygar, designer vozů Ferrari Maurizio Corbi, shakespearolog Martin Hilský nebo fotbalista a trenér Pavel Horváth. Proběhlo také několik výstav – např. výstava kreslených vtipů Pavla Kantorka nebo výstava plzeňských komiksových kreslířů s názvem Plzeňská bublanina.

Nahoru