POLÁRNÍ OBLASTI Beseda s polárníkem Miroslavem Jakešem o Severním pólu, Grónsku a Špicberkách

V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštíví 14. listopadu Gymnázium Františka Křižíka polárník Miroslav Jakeš. Miroslav Jakeš je první Čech, který došel na lyžích na severní pól a také jediný český polární průvodce.

V rámci cyklu Svět kolem navštívili gymnázium kytarový virtuos Lubomír Brabec, dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová, experimentální archeolog Pavel Pavel, astronom Jiří Grygar, designer vozů Ferrari Maurizio Corbi, shakespearolog Martin Hilský nebo fotbalista a trenér Pavel Horváth. Proběhlo také několik výstav – např. výstava kreslených vtipů Pavla Kantorka nebo výstava plzeňských komiksových kreslířů s názvem Plzeňská bublanina.

Polárník Miroslav Jakešem bude hovořit o Severním pólu, Grónsku a Špicberkách. Můžete se těšit na videa z těchto oblastí, ukázky polární výstroje a vybavení i na malou hudební vložku na cestovní kytaře.

Beseda pro studenty školy i pro veřejnost proběhne ve středu 14. listopadu od 10 hodin v aule gymnázia, Sokolovská 54, vstup je zdarma.

Besedu pořádá Gymnázium Františka Křižíka a Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu.


Polárník ing. Miroslav Jakeš o sobě říká:

Narodil jsem se  29.3.1951 v Havlíčkově Brodě. Jsem ženatý, mám dvě děti a vzděláním jsem strojní inženýr.

V životě jsem prošel různými zaměstnáními. Nyní jsem v penzi, ale nadále se věnuji cestování a průvodcovské činnost se zaměřením, především na polární oblasti. Jako jediný v České republice provádím lyžařské skupiny na severní pól, kam jsem také 10. května 1993 došel jako první Čech na lyžích s mezinárodní skupinou. Byl jsem tam devatenáckrát, naposledy v roce 2017. V letošním roce půjdu podvacáté. Od roku 2004 spolupracuji jako průvodce s ruskou agenturou Vicaar, která organizuje výpravy na severní pól.

Mám za sebou mnoho polárních a horských výprav. Za jednu z nejvýznamnějších považuji sólový přechod Grónska z východu na západ, který jsem uskutečnil během září a října 1996 bez jakékoliv cizí pomoci, spojení a utajeně.

Navštívil jsem

  • polární oblasti - cca 45 krát Špicberky, cca 25 krát Grónsko, 4 krát Baffinův ostrov v Kanadě, 19 krát severní pól, 9 krát Island, 2x Aljaška, 4x Kolský poloostrov, Antarktida, Kamčatka, Sibiř, Kamčatka, 3x  Bajkal, 7x Hartangervidda, Rondane, Skarvheimen, Jotunheimen, Abisko, Finsko, 2x Polární Ural...
  • hory: Himálaj, Hindúkuš, Pamír, Kavkaz, Andy, Alpy, Pyreneje, Hogar, Atlas, Aljaška, skandinávské hory, rumunská, bulharská, turecká a jugoslávská pohoří, hory v oblasti rovníkové Afriky,..

Mým cílem je dokončení projektu „Tři póly a sedm vrcholů“, který zahrnuje výstup na nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dosažení obou zemských pólů. K dokončení projektu mi chybí výstupy na Mount Everest a Masiv Vinson v Antarktidě a dosažení jižního pólu na lyžích. Největší překážkou je získání finančních prostředků na jejich uskutečnění.

Nadále se věnuje přednáškové činnosti pro školy a veřejnost. Z mých výprav bylo i několik filmů a příspěvků do televize (Návraty do bílé samoty, České stopy na severním pólu, Severní pól…).  . Občas píší do novin a časopisů, vystupuji v televizi a rozhlase.

Zdroj: www.miroslav-jakes.cz

Nahoru