Exkurze Severní Čechy

15. 9. - 18. 9. 2008

Pedagogický dozor: Bardoňová, Šantora, Ustohal, Studenti: 3. AB, 3 studenti sexty (dohromady 51 studentů)

Letos jsme se vydali na osvědčený sever Čech. Naším cílem bylo jako vždy přiblížit studentům tento region ze všech stránek - jako krajinu se zajímavou historií i průmyslový region. Jelikož naše exkurze zasahovala do tří oborů - fyziky, zeměpisu a chemie, rozhodli jsme se jako doprovod vyslat chemikáře, zeměpisáře a fyzika. Toto zastoupení se osvědčilo, zejména kvůli referátům.

Před exkurzí byla studentům zadaná témata referátů. Naše myšlenka je hodnotit krátký vhled do situace, který studenti přednášejí ve vhodnou chvíli v autobuse. Tím se využijí na příklad dlouhé přejezdy mezi jednotlivými místy. Po návratu do školy odevzdávají obsáhlejší písemnou verzi referátu obohacenou o poznatky ze samotné exkurze. V autobuse navíc musí často reagovat na doplňující otázky pedagogů a spolužáků, čímž se prověří znalost problematiky.

Rodiče byli o exkurzi informováni formou dopisů, které jim byly zaslány poštou. Tuto formu bychom rádi zachovali, náklady na poštu lze pak zahrnout do celkových nákladů na exkurzi. Uvolňování z exkurze i placení pak proběhlo v termínu a bez problémů.

Autobusovou dopravu jsme objednávali přes osvědčenou agenturu Travel PRO. Ubytování jsme realizovali v Eurokempu Mosquito Jetřichovice. Jeho výhodou je nízká cena (cca 100,- za osobu a noc) a možnost stravování za přiměřenou cenu. Pokud bychom zde znovu přespávali, doporučila bych všem vlastní spacáky a ty erární používat jen jako další, rezervní přikrývku. Nízké teploty většina studentů vyřešila vypůjčením přímotopu, takže se nám mrazivé počasí podařilo překousnout. Poloha kempu je výborná.

V pondělí jsme navštívili Elektrárnu Počerady. Tady je exkurze klasická, asi dvouhodinová. Bohužel slíbená prohlídka provozu Knauf se nekonala, protože měli neplánovanou odstávku. Elektrárna jako vždy působila pochmurně, déšť jí na přitažlivosti příliš nepřidal. Tato exkurze nebývá pro studenty příliš atraktivní, pro nás je ale důležité, že si po ní dokážou představit fungování velké továrny včetně jejího zázemí.

V Mostě jsme se naobědvali a pak si prohlédli „přestěhovaný" kostel (někteří studenti nevěřili..) a zrekonstruovaný hrad Hněvín s rozhlednou. Den zakončil výstup na zámek Jezeří, kde se nám naskytl fascinující pohled na Mosteckou hnědouhelnou pánev. Vydrželi jsme se dívat půl hodiny. Šest set metrů hluboká jáma začínající téměř pod zámkem, obří rýpací stroje, přerušená trať z Mostu do Chomutova.

V úterý jsme se několikrát pokusili projet Ústí nad Labem k hradu Střekov, ale díky rekonstrukcím vozovek a výstavbě obchvatu se nám to nepovedlo. Zamířili jsme tedy rovnou do Krupky. V Krupce jsme si prohlédli zbytky bohatého královského města a na střídačku také štolu Starý Martin. Ve štole je k vidění jedna z největších cínových žil v Evropě, ale také expozice rozbušek, starého důlního nářadí, poslechli jsme si i pohádku. Ve štole bylo větší teplo než venku.. Mimochodem, nejvyšší teplota, kterou jsme naměřili za ty čtyři dny, byla devět stupňů Celsia. Na oběd jsme dojeli do Teplic.

Odpoledne nás čekal výstup na Milešovku. Kupodivu, obešlo se to bez výraznějšího skuhrání. Bohužel, rozhled nebyl takový, jaký by mohl být, teplota jen dva stupně a vítr mírný, nejvýše šest metrů za sekundu. Exkurze v meteostanici byla zajímavá, studenty ale nejvíce zajímalo, jestli tam osazenstvo chodí pěšky. Mimochodem, chodí a rekord je 17 minut.

Středa byla pro studenty zřejmě nejzajímavější. Dopoledne bylo věnováno sklářství, navštívili jsme výrobu skla ve sklárně Hantych v Novém Boru a Muzeum skla tamtéž. Po obědě jsme se přesunuli k Panské Skále, čedičovým varhanům, kde se natáčela i pohádka Pyšná princezna. Zbytek odpoledne jsme strávili pochodem na Pravčickou bránu („Kdy už tam budeme?") a pak do Hřenska. Vyhlídky v okolí se snad musejí líbit všem. Škoda jen, že to počasí nám až tak moc nevyšlo, ale díky Bohu aspoň nepršelo. Večer zakončil táborák.

Ve čtvrtek jsme bez problémů sbalili a na čas vyjeli. Mimochodem, studenti byli v tomto ohledu opravdu vzorní. A byli vzorní i jinak, včetně dodržování večerky. Ono se jim v té zimě asi nechtělo lítat venku.

Krátce jsme se prošli po okruhu v CHKO Kokořínsko. Měli jsme možnost porovnat tyto skalní útvary s mladšími v Českém Švýcarsku. Na oběd jsme jeli do Mělníka, tam jsme si prohlédli zámek a pokochali se vyhlídkou na soutok Labe a Vltavy. Sluníčko konečně vysvitlo, takže jsme hned měli výbornou náladu.

Výpravu jsme zakončili v Pivovaru Krušovice. Provázel nás bývalý technolog. Prohlídka byla velmi zajímavá, zvláště v porovnání s dost komerční prohlídkou v Plzeňském Prazdroji, kdy vás provází většinou studentka, která o výrobě neví víc, než co je průvodcovském textu.

Shrnu-li celou exkurzi, byla velmi příjemná, proběhla bez jakýchkoliv problémů a my i studenti jsme byli spokojeni.  Šárka Bardoňová

Nahoru