Ke kořenům české literatury

pro studenty 1.A a 1.B, ve dnech: 23 a 24. duben 2007
Oba dva dny jsme pracovali s texty z Dalimilovy a Kosmovy kroniky. První den jsme postupně navštívili místa, ve kterých měli studenti vždy nějaký úkol. Celou cestu měli pečlivě zaznamenávat a večer pak ve čtyřčlenných skupinkách (ve kterých pracovali už od rána) prezentovali, co všechno zjistili. V Cítolibech měli zjistit, proč se tak městys jmenuje, v Peruci hledali Oldřichův dub, Boženinu studánku a porovnávali text O seznámení knížete Oldřicha a selky Boženy.

 

V Březně si prohlédli skanzen původních obydlí, která se používala v 5. – 9. století. V Panenském Týnci relaxovali v nikdy nedostavěné katedrále, dále obdivovali Slavětín a nakonec Louny, kde hledali nejstarší domy a pátrali v knihovně po tom, jak to bylo s Oldřichem doopravdy. Prezentace byly velmi povedené, hodnotili jsme je jako malou formu. Spali jsme v místní sokolovně.

Druhý den jsme odjeli přes Libochovice a Budyni nad Ohří na Říp, prohlédli si rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha a opět pracovali se starými českými pověstmi. Dnešním úkolem bylo ve skupinkách zdramatizovat příchod Praotce Čecha. Ve skupinkách měli stejná zadání, pouze se měnil žánr (opera, činohra, muzikál, voiceband, výrazový tanec, pantomima…) Všechny inscenace byly velmi zdařilé, hodnotili jsme je jako malou formu, dramatizaci textu z kroniky. vedoucí akce: Laďka Matoušková

 

Nahoru