Beseda s Jiřím Grygarem

V úterý 10. května 2016 od 14:00 hodin přivítáme v aule naší školy českého astronoma a astrofyzika, významného propagátora vědy pana RNDr. Jiřího Grygara. Studentům tercií a vyšších ročníků nabídne svou zajímavou přednášku na téma: Vznik fyziky, chemie a biologie, aneb Velký třesk za všechno může ... Vstup na besedu je i možný i pro veřejnost – z kapacitních důvodů prosíme o registraci na gfk@krizik.eu.

V rámci cyklu „Svět kolem nás“ a u příležitosti výročí 25 let Gymnázia Františka Křižíka navštívili Gymnázium Františka Křižíka v posledním roce karikaturista Pavel Kantorek, kytarový virtuos Lubomír Brabec, cestovatel a experimentální archeolog Pavel Pavel nebo dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová.

Jiří Grygar je český astronom a astrofyzik. Je významným českým popularizátorem vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za což získal celou řadu ocenění, včetně ocenění od UNESCO (Kalinga 1996).

Vědecká a popularizační činnost - Jiří Grygar je autorem více než stovky odborných prací (předmětem jeho výzkumu jsou fotometrie a spektroskopie hvězd, meziplanetární hmota a astročásticová astrofyzika) i celé řady populárně naučných knih a vzdělávacích pořadů. Napsal též mnoho článků v novinách či na internetu a často vystupuje v rádiu a televizi.

Od roku 1966 každý rok sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů, který prezentuje na přednáškách a následně zveřejňuje tiskem (nejprve v časopise Říše hvězd, později Kozmos).

Členství a předednictví v organizacích - Jiří Grygar je místopředsedou Učené společnosti ČR (v letech 2004 – 2008 byl jejím předsedou), vicepresidentem Evropské rady skeptických organizací (ECSO), členem čestné rady České křesťanské akademie (sekce přírodních a technických věd), členem výboru Českého klubu skeptiků SISYFOS a polním hejtmanem Spanilé jízdy Ebicykl. Je také předsedou Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie 2009. V letech 1992 – 1998 byl předsedou České astronomické společnosti.

Ocenění - Jiří Grygar získal za svoji vědeckou, ale především popularizační činnost mnoho cen. Je také čestným předsedou České astronomické společnosti. Byla po něm pojmenována planetka (3336) Grygar, objevená 26. října 1971.

Besedu pořádá Gymnázium Františka Křižíka a Středoškolský klub při gymnáziu.

Zdroj: http://www.osobnosti.cz/jiri-grygar.php

Nahoru