Beseda s Pavlem Pavlem o Velikonočním ostrovu

V pondělí 14. prosince 2015 od 12:00 hodin přivítáme v aule naší školy cestovatele a experimentálního archeologa pana Pavla Pavla. Studentům kvarty, kvinty a sexty nabídne svůj zajímavý program o Velikonočním ostrovu.

Vstup na besedu je i pro veřejnost a zdarma.

V rámci cyklu „Svět kolem nás“ a u příležitosti výročí 25 let Gymnázia Františka Křižíka navštívili Gymnázium Františka Křižíka v posledním roce karikaturista Pavel Kantorek, kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová.

V pondělí 14. prosince proběhne ve škole beseda s cestovatelem a experimentálním archeologem Pavlem Pavlem, který v 80. letech společně s legendárním archeologem Thorem Heyerdahlem „stěhoval“ na Velikonočním ostrovu sochy Moai.

Ing. Pavel Pavel (* 11. března 1957, Strakonice) je český technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 12 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

V roce 1986 jej Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

V současné době se angažuje v politice.

Besedu pořádá Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu a Gymnázium Františka Křižíka.

Nahoru