Beseda s Petruškou Šustrovou

Když se řekne Petruška Šustrová, vybaví se lidem novinářka, překladatelka, zaměstnankyně ministerstva vnitra, mluvčí Charty 77.  Petruška Šustrová byla hostem GFK ve čtvrtek 15. listopadu. Pokud vás zajímá, o čem byla řeč, stačí kliknout.

Studentů byla ve čtvrtek plná aula. A troufám si napsat, že většina z nich času, který strávila s Petruškou Šustrovou, nelitovala.

Mnozí zkoumali její politické názory - ptali se na prezidenta republiky, na její účinkování ve vysoké politice, ale třeba také na policejní zásah při CzechTeku. Brutalitu policistů odsoudila a podivila se, že někomu může tolik vadit, když mladí lidé pošlapou louku, která byla ještě v jakémsi podezřejém nájmu.

Petruška Šustrová mluvila podrobně o své práci v Chartě 77 i o tom, jak se dostala k překládání z angličtiny. Mnohé určitě šokovala konstatováním, že když začala s překlady, vůbec neuměla anglicky. Ostatně - dodnes se anglicky nedomluví. A to už má na kontě hezkou řádku překladů. Někdy asi stačí prostě umět dobře česky.

Na závěr povídání převzala Petruška Šustrová pamětní medaili školy.

  

Petruška Šustrová (1947) začala na Filozofické fakultě UK studovat češtinu a dějepis. Ze studia byla vyloučena po svém uvěznění za činnost ve skupině Hnutí revoluční mládeže, za kterou si odseděla dva roky ve vězení (1969—1971). V letech 1971—1977 pracovala jako poštovní úřednice, po odchodu z pošty jako uklízečka. Od srpna 1982 do listopadu 1989 nenašla žádnou práci. V prosinci 1976 podepsala Chartu 77, v roce 1985 byla jednou z jejích tří mluvčích. Od roku 1979 pracovala ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V dubnu 1990 se stala poradkyní Jana Rumla, náměstka federálního ministra vnitra, od října 1990 náměstkyní ministra Jána Langoše. Od února 1992 je novinářkou. V roce 1999 dostala od Českého literárního fondu hlavní novinářskou cenu K. H. Borovského.

sustrova_petruska_fajtlova_dada.jpg

Nahoru