BESEDA S TVŮRCEM VOZŮ FERRARI – DESIGNEREM MAURIZIEM CORBIM

V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštívil v úterý 18. října Gymnázium Františka Křižíka slavný italský designer Maurizio Corbi. Jeho práce jsou stěžejní v  návrzích vozů světové třídy, jako jsou Ferrari 500 Maranello, Ferrari F50 a Ferrari 355. Jako hlavní designér vytvořil návrh Ferrari California 2009, které bylo představeno v roce 2008 na Paris Auto Show. V rámci své přednášky CAR DESIGN METHODOLOGY AND DESIGN PROCESS prakticky ukázal studentům, jak vzniká návrh nového vozu.

Maurizio Corbi více než 27 let tvoří automobilový design pro značku Pininfarina. Talent a dovednosti ho vynesly až mezi světovou designérskou elitu. Aktuálně Corbiho konstrukční koncepce aplikují ve vývoji Ferrari a u dalších evropských výrobců automobilů. Pininfarina nedávno ocenila Maurizia Corbi za jeho práci u příležitosti 25. výročí spolupráce s touto firmou.

V rámci hodinové přednášky CAR DESIGN METHODOLOGY AND DESIGN PROCESS v angličtině studentům GFK i dalším zájemcům vyprávěl o svých začátcích i o práci v proslulém designérském studiu Pininfarina. Svěřil se, že patří ke staré škole: prvotní návrhy tvarů aut maluje ručně, až následně je upravuje na počítači.  Přednášku doplňoval projekcí svých návrhů. V druhé části posluchačům reálně předvedl vznik návrhu Ferrari: kreslil na papír na psacím stole, obraz bylo možné sledovat na velkoplošné projekci. Nejprve tužkou nakreslil kola, přidal první lehký náznak aerodynamického tvaru karosérie, potom prokreslil boky, kapotu a nakonec vše pomocí fixů vybarvil a vystínoval. Studenti sledovali tvůrčí proces bez dechu a výsledek odměnili nadšeným potleskem. Vzniklý originál dostala jako dárek ředitelka školy Šárka Chvalová.

V následující diskusi se studenti v rámci dotazů mj. dozvěděli, že Maurizio Corbi nebyl nikdy majitelem vozu Ferrari, platy designerů tuto možnost nedávají. Nicméně se svěřil, že je to práce jeho snů. Kdo má možnost ve své pracovní době kreslit návrhy aut?

Odpoledne studenti semináře z fyziky ještě navštívili workshop projektu DESING+ na ZČU, kterého se M.Corbi také aktivně účastnil. Měli možnost sledovat práci studentů Fakulty strojní na praktických projektech (konstrukce a výroba formule, invalidních vozíků …) a jejich interakci s učiteli i rady s designem M. Corbiho..

Přednáška a celá akce se uskutečnila díky spolupráci gymnázia se Západočeskou univerzitou – Maurizio Corbi byl v Plzni na základě pozvání Prof. ing. Stanislava Hosnedla CSc. ze ZČU v Plzni. Děkujeme!

Besedu pořádalo Gymnázium Františka Křižíka a Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu.

O akci přinesla zprávu MF Dnes http://plzen.idnes.cz/ferarri-pininfarina-maurizio-corbi-gymnazium-f4f-/plzen-zpravy.aspx?c=A161019_121248_plzen-zpravy_pp, Plzeňský deník (na titulní straně) http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/designer-kultovnich-modelu-ferrari-predvedl-svuj-talent-v-plzni-20161019.html, vyjít článek má i v celostátním časopisu MM Průmyslové spektrum.

Jan Hosnedl

Nahoru