FENOMÉN ZVANÝ SHAKESPEARE

V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštíví 9. března Gymnázium Františka Křižíka profesor anglické literatury a překladatel z angličtiny Martin Hilský.

Beseda proběhne pro studenty kvint – oktávy gymnázia i pro veřejnost ve čtvrtek 9. března od 10 hodin v aule gymnázia, Sokolovská 54, vstup je zdarma.

Jak vznikl fenomén zvaný Shakespeare? V jaké době a z jakých kontextů se zrodil? Proč Shakespeare, proč ne někdo jiný? Co je důvodem kulturní kanonizace Shakespearova díla? Jak vzniká kulturní kánon? Potřebujeme ho? Jaký je jeho smysl a význam? Na tyto a podobné otázky se přednáška pokusí aspoň v nástinu odpovědět. Nebude prezentací hotových pravd, ale spíše myšlením nahlas. Nebude poučovat, ale společně s posluchači hledat.

V rámci cyklu Svět kolem navštívili gymnázium kytarový virtuos Lubomír Brabec, dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová, experimentální archeolog Pavel Pavel, astronom Jiří Grygar nebo designer vozů Ferrari Maurizio Corbi. Proběhla také výstava Pavla Kantorka nebo výstava plzeňských komiksových kreslířů s názvem Plzeňská bublanina.

Besedou bude provázet absolventka gymnázia Martina Náhlíková, která se ve své maturitní práci překladům Martina Hilského věnovala. Se svou prací „Martin Hilský - překlady Williama Shakespeara" obsadila 2. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti a postoupila do národního kola SOČ. Martina Náhlíková v současné doně studuje na DAMu.

Jan Hosnedl


Martin Hilský

Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE (* 8. dubna 1943 Praha) je profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, překladatel z angličtiny, shakespearolog a manžel české překladatelky Kateřiny Hilské. K řadě knih napsal předmluvy nebo doslovy.

V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. 28. října 2011 jej prezident republiky Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství. Den předtím obdržel z rukou ministra kultury Státní cenu za překladatelské dílo. V roce 2015 získal hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za překlad kompletního díla Williama Shakespeara do češtiny.
Zdroj: wikipedia

Nahoru