FLIK = Filmový Literární Klub

Zvu Vás ve čtvrtek v 16:50 do školní auly.

Nenechte si ujít: 8.11.2007 - Úplné zatmění slunce

Kontroverzní umělecký film Úplné zatmění nám přibližuje intenzivní přátelství bohémských básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda, který brzy přerůstá ve vášnivý vztah.

Film s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu.
Září 1871. Pařížská komuna končí v krvavé lázni. Pruská armáda okupuje část Francie. Na malém ardenském nádraží čeká sedmnáctiletý mladík na vlak do Paříže. Jmenuje se Arthur Rimbaud. Na pařížském nádraží jej uvítá mladý muž, který vypadá jako úředník. A také jím je, ale je také nejskvostnějším zástupcem nového literárního hnutí. Jmenuje se Paul Verlaine. Tak začíná film původně polské režisérky Agnieszky Hollandové (absolventky pražské FAMU), vyprávějící příběh dvou vůdčích duší francouzského literárního panteonu. V čítankách jsou jako prokletí básníci. Prokletím byl určitě jejich vztah. Verlaine, jemuž Rimbaudovi verše učarovaly, pozval mladíka do Paříže. V té době byl už přes rok ženatý, měl malé dítě a žil jako magistrátní úředník. Rimbaud to všechno změnil..

Úplné zatmění (Total Eclipse)
Velká Británie / Francie / Belgie / Itálie, 1995, 111 min

Režie: Agnieszka Holland
Hrají: Leonardo DiCaprio (Arthur Rimbaud), David Thewlis (Paul Verlaine), Romane Bohringer (Mathilde Maute), Dominique Blanc (Isabelle Rimbaud), Nita Klein (Rimbaudova matka)

smoking.jpg

Nahoru