RŮZNÉ TVÁŘE DIVOKÉ VODY - BESEDA SE ŠTĚPÁNKOU HILGERTOVOU A HONZOU HAVELKOU

Ve čtvrtek 28. září navštívili Gymnázium Františka Křižíka dva vodáci – legendární kajakářka a držitelka dvou zlatých olympijských medailí Štěpánka Hilgertová a mladý plzeňský kajakář Jan Havelka, který se specializuje na skákání vodopádů. V rámci cyklu „Svět kolem nám představili společně „Různé tváře divoké vody“. 

V rámci besedy se studenti gymnázia i ostatní zájemci mimo školu dozvěděli o motivaci obou vodáků, o jejich vodáckých začátcích. Štěpánka Hilgertová se podělila o zkušenosti s vývojem vodního slalomu i používaných materiálů, o svých oblíbených vodáckých terénech. Zavzpomínala i na olympiády a na slavnou pusu jejího manžela na olympiádě v Sydney. Návštěvníci besedy mohli ze záznamu vidět její slavné olympijské jízdy i obdivovat originály jejích olympijských medailí.

Na úvod povídání s Honzou Havelkou diváci shlédli videa z jeho sjíždění vodopádů. Honza Havelka pak odpovídal na otázky ohledně strachu při sjíždění vodopádů, jak se „čte voda“ při jejich sjíždění či jak se k tomuto sportu vůbec dostal.

Oba pak při společných otázkách závěrem mluvili o pozitivních i negativních zkušenostech z vody nebo co udělat pro to, aby posluchači dělali to, co oni. Oba se shodli na tom, že je ježdění na vodě moc baví J…

Na závěr vydařené besedy dostali Štěpánka Hilgertová i Honza Havelka pamětní medaili gymnázia, besedu zakončila autogramiáda. Pro studenty GFK byla beseda o to zajímavější, že si to všichni již na vodě zkusili…

Moc děkujeme za návštěvu!!!

Beseda proběhla v rámci cyklu Svět kolem. V rámci něj navštívili v loňském roce gymnázium kytarový virtuos Lubomír Brabec, dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová, experimentální archeolog Pavel Pavel nebo astronom Jiří Grygar. Proběhla také výstava plzeňských komiksových kreslířů s názvem Plzeňská bublanina. I v letošním školním roce bude cyklus přednášek a výstav pokračovat, příští návštěvou by měl být 18. října designer vozů Ferrari Mauricio Corbi.

Štěpánka Hilgertová (*1968), je česká vodní slalomářka - kajakářka závodící v kategorii K1, dvojnásobná olympijská vítězka z Atlanty a Sydney.

Vodnímu slalomu se věnuje od roku 1980.[1] První medaile z velké mezinárodní akce se dočkala v roce 1989, kdy v závodě družstev na mistrovství světa pomohla získat bronz, v individuálním závodě byla čtvrtá. Stříbrnou medaili ze závodu hlídek si přivezla ze světového šampionátu 1991. V dalších letech své kariéry získala na mistrovstvích světa sedm zlatých (K1 – 1999, 2003; K1 družstva – 2003, 2005, 2010, 2013, 2015), čtyři stříbrné (K1 – 1997; K1 družstva – 2006, 2007, 2011) a jednu bronzovou (K1 – 2007) medaili. Na evropských šampionátech vybojovala mezi lety 1996 a 2014 celkem 15 cenných kovů, v letech 1992 a 1998 vyhrála celkové pořadí Světového poháru v závodech K1.

Na letních olympijských hrách startovala celkem šestkrát. V Barceloně 1992 skončila na 12. místě. Na hrách v letech 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney) získala zlaté medaile. V Athénách 2004 byla pátá, na LOH 2008 v Pekingu, kde byla rovněž vlajkonoškou české výpravy na zahajovacím ceremoniálu, dojela devátá. V Londýně 2012 skončila těsně pod medailovými příčkami na čtvrtém místě.

Životopis: www.wikipedia.cz

Jan Havelka (*1996) je mladý nadějný kajakář v oblasti extrémních sjezdů na divoké vodě. Pochází z Plzně. S vodou začal s otcem ve svých 8 letech a to té doby z kajaku skoro nevylezl. Od třinácti let se začal věnovat freestyle kayakingu ve kterém se stal několikanásobným mistrem republiky a nejvyšším úspěchem bylo asi 3 místo na ME v roce 2014. Od patnácti let se začal zajímat více o divokou vodu a první 6 metrů vysoký vodopád si sjel ještě ten rok. Od té doby cestuje se skupinami kajakářů po celé Evropě a sjíždí nejtěžší úseky řek, které jsou na stupnici označováni jako skoro nesjízdné. Na účtu již má velkou řadu sjetých vodopádů přesahujících i 20 metrů a to mnohokrát jako prvosjezdy. Často jezdí společně se svým bratrem Michalem.

Nahoru