Výstava Eduarda Ingriše v Atriu GFK

Vážení rodiče, milí studenti!

Dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní zahájení výstavy fotografií Eduarda Ingriše v atriu Gymnázia Františka Křižíka v Plzni.

Slavnostní zahájení by mělo proběhnout ve čtvrtek 24. září od 16:30. Vystoupí zde pěvecký sbor Gymnázia Františka Křižíka a řada hostů.

Srdečně zveme!

Výstava Eduard Ingriš – fotografie Jižní Ameriky 50. let 20. století.

Ve venkovním atriu Gymnázia Františka Křižíka proběhne od 10. září do 7. listopadu výstava Eduard Ingriš – fotografie Jižní Ameriky 50. let 20. století.
Eduard Ingriš (*1905 Zlonice -1991 Reno, USA) byl český hudební skladatel, dirigent, cestovatel, filmový dokumentarista, kameraman a fotograf. Je mj. autorem písně Niagara. Po roce 1948 emigroval do Jižní Ameriky, kde se usadil v Limě. Stal se vyhledávaným fotografem a kameramanem. Spolupracoval s Ernestem Hemingwayem, s cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem, přátelil se s věhlasným norským etnologem Thorem Heyerdahlem, po jeho vzoru přeplul na balzovém voru Kantuta Tichý oceán.
Vystavené černobílé fotografie Eduarda ukazují Jižní Ameriku a Polynésii 50. let ještě nepoznamenanou turistickým ruchem – zachycují původní stavby i domorodé indiány, část fotografií je věnována plavbě voru Kantuta.
Pozůstalost Eduarda Ingriše věnovala České republice jeho žena Nina Ingrišová, o převoz se zasloužil Miroslav Zikmund a Petr Horký. Ingrišův fond se nyní se nachází v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde je fotografická část pozůstalosti digitalizována.
Výstava je otevřená ve všední dny od 10 do 17 hodin, o víkendech od 14 do 17 hodin, vchod z Parku u bazénu, vstup je zdarma. Finančně ji podpořil Městský obvod Plzeň 1, město Plzeň a další instituce. Zakončena bude 7. 11. v rámci cestovatelského festivalu Letem světem, který je věnovám právě Ingrišovi a Thoru Heyerdahlovi. Festival navštíví dokonce syn Thora Heyerdahla, nebo Pavel Pavel – experimentální archeolog, který rozpohyboval slavné sochy moai na Velikonočním ostrově. Srdečně zveme!

Nahoru