Výstava Život bez bariér

Výstava proběhne  v termínu 1. – 30. června 2017 v atriu Gymnázia Františka Křižíka v Plzni, Sokolovská 54, vchod  je  z centrálního parku U bazénu na Lochotíně. Otevřeno je v  pondělí – pátek: 10:00 – 18:00, v sobotu – neděle: 14:00 – 17:00. Vstup je zdarma.

Výstavu finančně podpořilo statutární město Plzeň a městský obvod Plzeň 1.

žbb1O projektu bezbariérovosti

Od poloviny února 2017 mohou studenti s handicapem v Plzni využívat nový bezbariérový areál ve školní bodově Sokolovská 54. V budově sídlí základní škola, gymnázium i základní umělecká škola. Žák s tělesným postižením tak může absolvovat studium od základní školy po maturitu v jedné budově. Gymnázium Františka Křižíka, které v budově sídlí, je tak prvním bezbariérovým gymnáziem v Plzni.

Projekt zahrnuje bezbariérovou rampu při vstupu do budovy, výtah obsluhující všechna 4 podlaží a úpravu WC na bezbariérová. Gymnázium se integraci studentů s handicapem věnuje dlouhodobě, jako jediná škola v regionu se hlásí k projektu Ligy lidských práv Férová škola. Školu již absolvovali studenti s poruchami sluchu, studenti se zbytky zraku, či s tělesným postižením menšího rozsahu.

Gymnázium Františka Křižíka připravilo projektovou dokumentaci a zorganizovalo celý projekt: polovinu finančních prostředků financovalo Ministerstvo školství z Programu mobility Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, druhou polovinu vlastník budovy – statutární město Plzeň.

Pozitivní je, že bezbariérové úpravy se začaly využívat okamžitě: v primě Gymnázia Františka Křižíka je student na vozíku. On i jeho rodiče už netrpělivě očekávali zprovoznění výtahu.

Výstava Život bez bariér

V atriu školy proběhly úspěšné výstavy: v roce 2015 výstava karikaturisty Pavla Kantorka, v roce 2016 výstava plzeňských komiksových tvůrců (Pavel Trnka, Václav Šlajch a vhrsti) s názvem Plzeňská bublanina.

Výstavu ŽIVOT BEZ BARIÉR budou tvořit dvě části: první část budou tvořit vítězné fotografie stejnojmenné soutěže „Život bez bariér“ Vládního výboru pro postižené, druhou část pak fotografie ze studentské expedice NO LIMITS HIMALAYA. Studenti několika plzeňských gymnázií pod vedením našeho učitele Antonína Koláře podnikli v srpnu 2016 expedici do oblasti Malého Tibetu v Himálaji. Expedici podnikli v rámci plnění mezinárodního programu DofE - Ceny vévody z Edinburghu - a to společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem. Fotografie z expedice budou k vidění na výstavě. K celé akci bude probíhat doprovodný program s touto tématikou.

Ukázky fotografií ze soutěže Vládního výboru pro postižené:

žbb2  žbb3  žbb4  žbb5

 

 

 

 

Ukázky fotografií z expedice NO LIMITS HIMALAYA:

žbb6   žbb7   žbb8

Nahoru