Zahájení výstavy fotografií Eduarda Ingriše

Výstava je bohužel z důvodů nařízení vlády dočasně uzavřena. Omlouváme se. V případě zájmu o individuální prohlídku napište prosím na mail gfk@krizik.eu, nebo zavolejte na 377 925 713.

Ve čtvrtek 24. září odpoledne proběhlo ve venkovním atriu Gymnázia Františka Křižíka zahájení volně přístupné výstavy fotografií hudebního skladatele, fotografa, kameramana, cestovatele a dobrodruha Eduarda Ingriše (1905-1948).

Vernisáž zahájila ředitelka gymnázia Šárka Chvalová, vznik výstavy a neuvěřitelný „cimrmanovský“ osud Eduarda Ingriše pak představil organizátor výstavy Jan Hosnedl. Na cestovatelský festival Letem světem (má proběhnout na GFK 6.-.7. 11.) pozval Štěpán Pastula. Výstavu zahájily starostka a místostarostka městského obvodu Plzeň 1 Helena Řežábová a Ilona Jehličková.

O umělecký zážitek se zasloužil pěvecký sbor GFK pod vedením Štěpánky Liškové a Terezy Stupkové – zazněla i slavná Ingrišova píseň teskně hučí Niagara.

Děkujeme za podporu městu Plzeň a městskému obvodu Plzeň 1, za poskytnutí podkladů pro výstavu Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Radovanu Koderovi!

Moc děkujeme všem účastníkům, v této komplikované době to bylo velmi příjemné odpoledne.

A srdečně zveme na návštěvu výstavy!

 

Výstava Eduard Ingriš – fotografie Jižní Ameriky 50. let 20. století.

Výstava je otevřená ve všední dny od 10 do 17 hodin, o víkendech je z technických důvodů zavřená – vchod z Parku u bazénu, vstup je zdarma. Zakončena bude 7. 11. Vstup zdarma.

 

Ve venkovním atriu Gymnázia Františka Křižíka proběhne od 10. září do 7. listopadu výstava Eduard Ingriš – fotografie Jižní Ameriky 50. let 20. století.

Eduard Ingriš (1905 Zlonice - 1991 Reno, USA) byl český hudební skladatel, dirigent, cestovatel, filmový dokumentarista, kameraman a fotograf. Je mj. autorem písně Niagara. Po roce 1948 emigroval do Jižní Ameriky, kde se usadil v Limě. Stal se vyhledávaným fotografem a kameramanem. Spolupracoval s Ernestem Hemingwayem, s cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem, přátelil se s věhlasným norským etnologem Thorem Heyerdahlem, po jeho vzoru přeplul na balzovém voru Kantuta Tichý oceán.

Vystavené černobílé fotografie Eduarda ukazují Jižní Ameriku a Polynésii 50. let ještě nepoznamenanou turistickým ruchem – zachycují původní stavby i domorodé indiány, část fotografií je věnována plavbě voru Kantuta.

Výstava je otevřená ve všední dny od 10 do 17 hodin, o víkendech od 14 do 17 hodin, vchod z Parku u bazénu, vstup je zdarma. Zakončena bude 7. 11. v rámci cestovatelského festivalu Letem světem (svetem.net), který je věnovám právě Ingrišovi a Thoru Heyerdahlovi. Festival navštíví dokonce syn Thora Heyerdahla, nebo Pavel Pavel – experimentální archeolog, který rozpohyboval slavné sochy moai na Velikonočním ostrově.

Nahoru