Naši vlastivědnou exkurzi jsme zahájili na hlavním nádraží v Plzni. Přesně v 8:03 jsme vyjeli vlakem Českých drah směr České Budějovice. Bohužel ne všichni žáci stačili odjezd vlaku, takže někteří přistupovali na vzdálenějších zastávkách.
Dne 8. 9. se třída tercie B spolu s paní profesorkou Lenkou Samuelovou zúčastnila divadelního workshopu v Novém divadle. Stejného workshopu se o dva dny později zúčastnila i tercie A s paní profesorkou Terezou Dubničkovou. Celá akce vznikla v rámci festivalu Divadlo.
I letos, zejména s ohledem na složité druhé pololetí minulého školního roku, jsme pro maturanty zařadili už v září tzv. maturitní trénink - celodenní opakování z různých oblastí českého jazyka.
Zážitková expozice Góóól v DEPO 2015 přenesla žáky do fotbalového světa. Zde se žáci seznámili s prostředím fotbalového zákulisí zpočátku 20. století.
V únoru si prvňáčci vyzkoušely centra aktivit na téma ,,Lidské tělo“.
V úterý 21. 1. 2020 naši školu navštívila Bára Davidová, studentka prestižní Stanfordské univerzity. Studentům našeho gymnázia nastínila proces přípravy před a i na samotné přijímací zkoušky. Dále představila i samotné studium na špičkové univerzitě, co vše obnáší a jaké jsou pro a proti.
Žáci 4.B se dne 20. ledna zúčastnili v rámci primární prevence programu, který pro ně v aule školy připravilo Divadlo Forum.
14. listopadu jsme se zapojili do celorepublikového projektu Člověka v tísni Jeden svět na školách. Tento den připravili vyučující naší komise ve spolupráci s Honzou Hosnedlem a Františkem Kaskou a podíleli se na něm studenti historického semináře a semináře moderních dějin.
Žáci 4. tříd se v pátek 29. listopadu vydali do ZOO. Na programu však nebyla klidná procházka zahradou, ale soutěžení ve znalostech o přírodě.
13. listopadu navštívili třeťáci v plzeňské ZOO program Česká řeka. Zopakovali si své zeměpisné znalosti o poloze českých řek a pohoří a poté se vydali na zajímavou cestu za poznáním vodního světa.
V rámci cyklu přednášek a besed s názvem „Svět kolem nás“ navštívili 8. listopadu Gymnázium Františka Křižíka cestovatelé Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek.
Zpráva z akce Štola Prokop a město Stříbro – 31. 10. 2019 – tercie B, Kaska, Stupková
Od 19. do 21. 10. se soubor IDI-klub zúčastnil 3. ročníku nesoutěžního festivalu dětských divadel v Plané. Deset členů se zúčastnilo celého programu, další tři přijeli na pondělní hraní.
Organizátoři: žáci primy A a B
a jejich třídní učitelé (Petr Čechura a Lubomír Čihák)
Naše škola zvítězila s nejlepším videem v soutěži ŠKOLA OČIMA ŽÁKŮ! Video o škole připravil Michal Rauch a septima B Gymnázia Františka Křižíka.
Naše škola se poprvé zúčastnila festivalu – 3. ročníku veletrhu středních škol – Posviť si na budoucnost. Impulsem byl hlavně aktivní přístup loňské sexty B, letošní septimy B, Markéty Křížkové.
Ve čtvrtek 10. 10. se nám naskytla jedinečná příležitost zhlédnout generální zkoušku opery Broučci.
Ve středu 2. 10. 2019 se žáci sext a kvint zúčastnili přespolního běhu, který byl pořádán v Borském parku v Plzni. Chlapecké družstvo bylo složeno z šesti členů a dívčí pouze ze čtyř.
Exkurze DEPO 2015 20. 9. 2019
V pátek, 20. 9. 2019, navštívili žáci obou sekund knižní veletrh a několik přiřazených workshopů v Depu 2015.
V týdnu 9-13.9. se část kvart, které neodjely na výměnný pobyt do Německa, zúčastnily jazykového projektu.
Na letošních Dnech vědy měla po několika letech naše škola opět vlastní stánek. Jeho charakteristika byla:
Objevujeme, odhadujeme, měříme, ověřujeme pomocí experimentů aneb Co by vám maminky nejspíš nedovolily a tatínky by to bavilo.
V pondělí 9. 9. 2019 vyrazily obě oktávy v počtu 33 studentů na třídenní projekt věnující se naší nedávné historii. Téma bylo vybráno s ohledem na tematický plán, ve kterém je mimo jiné zařazena historie naší země ve 40. a 50. letech minulého století.
Stěžejní akcí tohoto týdne byl seznamovací kurz, který se uskutečnil v Melchiorově Huti od pondělního rána do středečního poledne.
V týdnu od 9. do 13. 9. 2019 se studenti obou kvint zúčastnili geologického projektu, který byl v návaznosti na učivo geologie v kvartě. Týden byl doplněn dnem počítačové gramotnosti a jeden den byl věnován adaptačnímu kurzu pod vedením třídních.
Ve středu 16. října se žáci čtvrté třídy vydali do DEPA 2015 na interaktivní výstavu Já, hrdina. Výstava byla specifická tím, že umožnila žákům poznat práci všech složek záchranného systému.
V pondělí 23. září jsme s žáky třetího ročníku navštívili Novou scénu Divadla J. K. Tyla. Měli jsme možnost nahlédnout do zákulisí divadla včetně baletního sálu, zkušebny orchestru, hledišť Velké i Malé scény, šaten, či skladu rekvizit.
9. října 2019 v prostorách školy od 10 do 14 hodin proběhl, a to velmi úspěšně, nultý (tedy zkušební) ročník divadelního festivalu. Filosofií bylo nabídnout studentům GFK kvalitní divadelní zážitky uplynulé sezóny, které jsou prací dětských a studentských souborů a naopak, souborům umožnit, aby si zahrály před „nepřehlídkovým publikem.
9. 9. – 14. 9. 2019
Do Lauterbachu v německém Hessensku se v letošním roce vlakem vydalo 21 studentů tříd kvarty A a kvarty B - 9. 9. 2019.
Němečtí hostitelé skupinu přivítali hned na vlakovém nádraží s barevnými bannery a později ještě společně s ředitelkou Alexander-von-Humboldt Gymnasium Lauterbach v budově školy domácími dobrotami.
Na letošních Dnech vědy měla po několika letech naše škola opět vlastní stánek. Jeho charakteristika byla:
Dne 6. 2. proběhlo školní kolo recitace pro IV. kategorii, které se účastnili studenti tercie a kvarty. Z velkého množství zajímavých textů (hlavně monologů) vybrala odborná porota (Václav Zelenka a Tereza Dubničková) tři postupující do kola obvodního – Alenu Bursovou, Martina Dusíka a Samuela Zengha.
V pondělí 10. září se vydala skupina 18 kvartánů, doprovázena učiteli Markem Brožkem a Václavem Zelenkou, na tradiční výměnný pobyt do německého Lauterbachu. Cesta začala v 8 hodin ráno na plzeňském hlavním nádraží a nebýt zpoždění prvního vlaku, díky němuž jsme nestihli navazující spoj, byli bychom dorazili do cíle včas. I přes malé zpoždění se nám však dostalo vřelého přivítání a po seznamovací aktivitě si studenty rozebrali němečtí hostitelé.
Studenti primy B prostřednictvím výtvarně-vzdělávací dílny získali povědomí o tom, co obnáší příprava výtvarné expozice, jací odborníci a experti se podílejí na dlouhém a náročném procesu příprav, jak se díla vypůjčují, převážejí, ošetřují a vystavují. Přestože pro většinu studentů byly pojmy jako „kurátor“, „grafik“, „kustod“ neznámým pojmem, v závěru akce je studenti dokázali správně používat a vysvětlit.
22. prosince 2017 v naší aule proběhl tradiční Vánoční koncert GFK. Na videa z koncertu nižšího a vyššího gymnázia, včetně fotogalerie se můžete podívat dále v článku.
Dne 23.11.2017 se uskutečnila celoevropská soutěž Best in Deutsch 2017. Naši školu reprezentovalo 18 studentů z oktávy, septimy, sexty a kvinty A. Rozhodně chválím jejich přístup a předchozí přípravu na soutěž. Studenti Semináře NJ si chtěli ověřit své znalosti na úrovni B2 a zároveň se rozhodnout, zda maturovat z němčiny či nikoliv.
V odkaze najdete videa ze slavnostního zakončení školního roku 2016/2017 základní školy a gymnázia.
Divadelní soubor Smršť nastudoval v průběhu prvního čtvrtletí roku 2017 inscenaci Zlozvykárium aneb pohádky pro zlobivé děti a jejich starostlivé rodiče. V rámci příprav proběhlo dvoudenní soustředění v Úborsku, kterého se zúčastnilo 15 dětí. Kromě práce na textu jsme vyrobili improvizované loutky a učili se, jak s nimi zacházet. Zaranžovali jsme některé scény, po návratu pak započala výroba loutek, se kterou výrazně pomohli Šárka Ženíšková (výroba proběhla i jako projekt v rámci Vv), s technologií vodění přítel divadla Petr Mlád a radami ohledně výtvarného zpracování Petra Hynčíková.
Zemský ráj to na pohled, řekli jsme si se studenty, a aby tomu tak bylo i nadále, rozhodli jsme se poklidit tam, kde skví se jara květ.
Dne 22. 3. 2017 jsme celá naše třída kvinta A navštívili Anežský klášter v Praze za účelem poznávání středověkého umění a gotické architektury v Čechách. V Anežském klášteře jsme viděli mnoho obrazů a soch ze středověké doby. Na obrazech jsme si ukázali, co znamenají různé “detaily” a dostali od přednášejících zajímavé informace o původech jednotlivých obrazů a osob / světců na nich zobrazených… Zabývali jsme se také interpretací jednotlivých středověkých symbolů.
Studenti kvart a kvint se dnes účastnili setkání s ředitelkou dobrovolnického centra Totem.
Ve čtvrtek 9.3. besedoval se studenty Gymnázia Františka Křižíka profesor Martin Hilský o fenoménu Shakespeare.
Martin Hilský se zamýšlel nad otázkou, jak a proč vznikl fenomén zvaný Shakespeare. Hovořil o historickém kontextu vzniku Shakespearova díla souvisejícím s nástupem protestanství či o překladatelských těžkostech.
Ve čtvrtek 28. září navštívili Gymnázium Františka Křižíka dva vodáci – legendární kajakářka a držitelka dvou zlatých olympijských medailí Štěpánka Hilgertová a mladý plzeňský kajakář Jan Havelka, který se specializuje na skákání vodopádů. V rámci cyklu „Svět kolem nám představili společně „Různé tváře divoké vody“.
29. dubna 2016 uspořádaly vychovatelky pro všechna oddělení družin zábavné čarodějnické odpoledne. Všichni čarodějové a čarodějnice se sešli v atriu školy a bavili se soutěžemi se sladkými odměnami. Ten den například létali na koštěti, prolézali pavučinami, hráli netopýří kuželky, hledali havěť v pytli s pilinami, klonovali pavouky a závodili s nimi. Nakonec se všichni sešli u ohně, kde si připomněli, proč se čarodějnice pálí. Podle tradice také jednu malou upálili.
V úterý 10. května 2016 odpoledne navštívil studenty Gymnázia Františka Křižíka v Plzni český astronom a astrofyzik, významný propagátor vědy RNDr. Jiří Grygar. Jiří Grygar dorazil přes komplikace na železnici (uzavřené plzeňské nádraží), ředitelka školy Šárka Chvalová si pro něj osobně dojela do Rokycan...
Na video z Poetického dopoledne, které proběhlo 28. 1. 2016 se můžete podívat v odkazu dále v článku.
V rámci cyklu „Svět kolem nás“ a u příležitosti výročí 25 let Gymnázia Františka Křižíka navštívili Gymnázium Františka Křižíka v posledním roce karikaturista Pavel Kantorek, kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová. V pondělí 14. prosince proběhla ve škole beseda s cestovatelem a experimentálním archeologem Pavlem Pavlem, který v 80. letech společně s legendárním archeologem Thorem Heyerdahlem „stěhoval“ na Velikonočním ostrově sochy Moai. Byla také zahájena výstava jeho fotografií v aule gymnázia.
Ve středu 25. listopadu přivítali žáci Gymnázia Františka Křižíka a základní školy ve své aule kytarového virtuosa Lubomíra Brabce. Přijel k nim s velmi zajímavým komponovaným pořadem Antarktida. Poutavě vyprávěl o svých zážitcích ze svých návštěv do Antarktidy s potápěním i koncertováním, vše prokládal nádhernými fotografiemi.
V rámci akce Klíče od GFK se prezentovala i základní škola a to především pro budoucí školáky. Přišli opravdu v hojném počtu. Na začátku všichni dostali obrázek s motivem plzeňského znaku a do něj postupně za splněné úkoly sbírali razítka (anděla, chrtici, velblouda…).
V pátek 20. 11. 2015 zavezla tramvaj č. 1 žáky třetích tříd na konečnou zastávku na Slovanech. Po pár metrech se ocitli v depu PMDP. Proběhla zde 90 minutová prohlídka vozovny tramvají, při níž žáci viděli všechny dosud používané tramvajové vozy a jejich vývoj v čase. Poseděli si i v nejstarší tramvaji ve střední Evropě.
Vánoční atmosféru jsme se vydali nasát 10. 12. 2015 do Národopisného muzea Plzeňska, kde pro děti byly připraveny vánoční dílničky.
9. 12. 2015 se žáci druhých tříd ZŠ vydali do Hornického muzea v Příbrami. Tam na nás čekala projížďka hornickým vláčkem, vánočně vyzdobené chodby v podzemí, nahlédnutí do života hornické rodiny o Vánocích, betlém i malé pohoštění.
26.11. 2015 jsme navštívili městskou knihovnu na Lochotíně, kde pro nás připravili hudební program JAK SE JMENUJE ČAS. Obrázkový kalendář Josefa Lady byl doplněn písničkami, hádankami, říkankami a maňáskem.
4. 12. 2015 se třídy základní školy proměnily v peklo. Místo žáků a žákyň ve třídách řádili čerti a čertice, pro které byli připravené čertovské úkoly.
20. listopadu se třeťáci vydali do Techmánie na prohlídku expozice. Zajímal nás nejvíce vodní svět. Vyzkoušeli jsme si soustavu vodní děl na řece, zopakovali si názorně koloběh vody v přírodě. Zažili jsme evakuaci z Titanicu , a některým to opravdu činilo potíže se z potápějící lodi dostat.
V rámci učiva PRVOUKY a probíhajícího projektu „PLZEŇ“ zašli žáci 3. tříd v pátek 6. 11. 2015 do plzeňské Zoo na hodinový výukový program v expozici „Česká řeka“. Po počáteční ranní mlze nakonec vyšlo sluníčko, a tak dětem nic nebránilo soustředěně naslouchat odbornému a přehlednému výkladu lektorky a odpovídat na její dotazy.
Že jsou čtyři roční období, všichni víme a také víme, že opakování je matka moudrosti. Proto jsme se 4. listopadu vydali do L-klubu na divadelní pořad Čtvero ročních období. S obrázky Josefa Lady a lidovými písničkami jsme si vesele zopakovali, jaká máme roční období a v kterých měsících jsou. Dozvěděli jsme se, jaké práce a hry dříve děti prováděly na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Pořad jsme si moc užili, zazpívali jsme si a zasmáli jsme se.
Soubor Zatímbezejména již se vypracoval na takovou úroveň, že objíždí divadelní festivaly. Inscenace Jak se dělá divadlo podle fejetonů Karla Čapka byla pozvána 13. června na divadelní festival Ašlerky v Aši, a tak jsme zde úspěšně sehráli představení, viděli dalších pět, navštívili místní pamětihodnosti, snědli metrák skvostných palačinek, přespali v Domě dětí, pozlobili pana technika, stříleli z kuše hlavou opičky a vůbec si to užili. Kromě Čapka jsme zde pro základní, mateřskou a speciální školu sehráli s pí ředitelkou Šárkou Chvalovou taktéž představení Bílobílý svět z textů Daniela Heviéra.
15. 4. 2015 proběhla v aule GFK přírodovědná soutěž HUGO VĚDOMET (VĚdomostní a DOvednostní MEzitřídní Turnaj).
Soutěžily pětičlenné týmy z primy, sekundy A a sekundy B, ostatní spolužáci fandili, vytvářeli atmosféru a účastnili se soutěží diváků.
Konverzační soutěže
v únoru proběhly školní kola konverzační soutěže v anglickém a německém jazyce, kola se zúčastnilo zhruba 30 studentů. Nominovaní studenti (z každé třídy 3 - 4) rozdělení podle kategorií konverzovali na vylosované téma a popisovali obrázky.
23. září jsme se vydali poznávat podzimní přírodu do arboreta Sofronka. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o lese, nakoukli do včelího úlu, prošli se kolem močálu, nasbírali si velké šišky, prohlédli jsme si daňky a v soutěži porovnali znalost českých stromů.
V úterý 3.3.2015 měli žáci 2. tříd příležitost rozšířit si svůj obzor co se týče méně známých strunných hudebních nástrojů. Prostřednictvím odborníka, který se hře na tyto nástroje věnuje, se děti seznámily především se vznikem a vývojem mandolíny a s jejími různými druhy a podobami. Zmíňka byla okrajově i o loutnách, balalajkách a mandolínovém banju.
Třídenní seminář v Terezíně navázal na dlouhodobější práci s tercií. Jednak jsme pracovali na scénickém čtení Hanin kufřík a jednak se studenti zúčastnili divadelního festivalu v Lidicích, jehož součástí bylo setkání s paní Skleničkovou, která likvidaci Lidic přežila.
Dne 16. února jsme se spolu se studenty nejvyšších ročníků (oktáva, septima, sexta, kvinta) vydali po stopách naší nedávné historie.
Další hudební pořad, tentokrát s názvem Hudba a divadlo nás čekal hned po návratu z vánočních prázdnin 6. 1. 2015. Seznámili jsme se s písničkami, provázející divadlo V+W, Semaforu a dalších. Děti si mohly písničky nejen zazpívat, ale následně i jednu z nich dramaticky předvést.
Dne 15. 12. 2014 nás ve škole navštívil V. Dubnička a Z. Lahoda s „Vánočním koncertem“.
Na svatého Martina jsme se vydali do lesní školky Větvička. Správně jsme odhadli, že letos sv. Martin na bílém koni nepřijede, a tak jsme si užili v příjemném počasí podzimní poznávání lesa.Zaměřili jsme se především na poznávání stromů, plodů a listů. Vyzkoušeli jsme si stromofon i větvičkový triangl.
V rámci cyklu „Hrajeme si s hudbou“ jsme v listopadu pokračovali dalším pořadem – tentokrát s kapelníkem skupiny Démofobia Démou Škabradou. Ten nás seznámil s některými místy v Plzni a okolí, která jsou zajímavá svými strašidelnými pověstmi.
Zpráva ze zájezdu do Španělska.
Ve dnech 17.-23.10.2014 vyrazili vybraní studenti kvinty, sexty a septimy na poznávací zájezd do Španělska.
Exkurze do Českého Krumlova – sekunda B (24.9. – 25.9.2014)
Stalo se již tradicí na našem gymnáziu zajet se sekundou koncem září do Českého Krumlova. Celá exkurze je chápána jako jakýsi dovětek vlastivědy, kterou měly děti v primě. Proto také náplň celého projektu je jak historická, tak i zeměpisná.
Zpráva o výměnném pobytu 15. - 20. září 2014
Celý týden strávilo 22 žáků kvarty v doprovodu H. Steiningerové a M. Brožka na výměnném pobytu v Německu. Jednalo se již o šestý ročník projektu.
Stejně jako v předchozích letech jsme i letos zahajovali školní rok studentů primy a žáků prvních tříd víkendovým soustředěním. Přes negativní zkušenost ze školy v přírodě jsme opětovně zvolili rekreační středisko Máj, protože nám vyhovoval prostor, vybavení areálu, poloha blízko Plzně i atrakce v blízkých Plasích.
Vyučující: Lenka Samuelová, Čj, Třída: Kvarta, Datum: 24.1.2014 - 2.,3. a 4. vyučovací hodina
Téma: Film a literatura - možnosti animace
Seznamovací víkend - Plasy
Seznamovací víkend proběhl netradičně ve složení: primy + první třídy, a také v novém prostoru -v rekreačním středisku Máj v Plasích. Tábor prochází celkovou rekonstrukcí a vylepšováním a z hlediska ubytování, stravování a dalších služeb ho můžeme směle doporučit na příští akce.
ŠVP 2012/2013 - prima A, prima B
Pedagogický dozor: Loukotová, Plachá, Samuelová, Siegl
Místo: Antýgl, termín: 22.6. - 26.6. 2013
Škola v přírodě proběhla v kempu Keramika v termínu 23. - 26. června 2013.
Program a dozor zajišťovali: Jan Anderle (třídní sekundy), Marek Brožek (třídní tercie), Karolína Pláničková, Lucie Kadlecová a bývalá studentka Kateřina Chmelířová.
Studentů bylo celkem 39 (25 ze sekundy, 14 z tercie).
Ve dnech 27. - 29. 9. 2013 se konalo celostátní setkání středoškolských improvizačních skupin v Ústí nad Orlicí.
Náš KLIMPR se samozřejmě zúčastnil. Celkem 10 účastníků pracovalo ve 4 dílnách:
Termín: 1.- 4. 3. 2013
místo: ubytování - Rakousko, hotel Zur Post v městečku Pfunds
počet účastníků: 20, z toho 5 studentů, 2 prof., další příznivci lyžování
Jako každý rok jsme pro veřejnost - zájemce o studium na naší škole a jejich rodiče - připravili netradiční den otevřených dveří. Proběhl 22. listopadu 2012.
Zpráva z Týdne hispánské kultury, 4.-16.10. 2012
Dne 26. září 2012 se studenti primy A, primy B a tercie zúčastnili v rámci Evropského dne jazyků velké školní hry, kterou pro ně připravili studenti septimy, oktávy a 4. A za asistence svých jazykářů.
Geologický projekt 2012/2013
Třídy: kvinta
Vyučující: prof. Kirchnerová, Plachá, Siegl, Steiningerová, Ustohal...
Termín: 10. - 13. 9. 2012
Pátek 30.3.
Bylo nás 11. Dojeli jsme autobusem do Kralovic a pak minibusem do Kožlan. Po krátkém bloudění a návštěvě jiného tábora jsme našli rekreační zařízení Ve Mlejně. Paní správcová nás mile přivítala, kluci dostali šestilůžák, děvčata dva menší pokoje a já samotku se třemi lůžky.
2. 11. 2011
Bolevec - Bolevecké rybníky - Bílá Hora - Pecihrádek - Chlum - Doubravka
18 účastníků, z toho 13 studentů (ze sekundy a kvarty) , prof. - T. Dubničková, P. Šrámková, Z. Novotný
Termín: 11.-14.12. 2010
Zájezdu se zúčastnili studenti sexty (francouzštináři a němčináři), zájezd byl letecky. Vzhledem k formě přepravy si mohli všichni studenti vyzkoušet svoje jazykové schopnosti, a to jak v případě francouzštinářů, tak i v němčináři - angličtinu. (Aj je mezinárodním jazykem pro leteckou dopravu.)
20.4.2011 se nám podařilo opět zvednout naše studenty z lavic a rovnou do přírody. Většina letošních témat se týkala biologie, třídy dostaly úkoly většinou od vyučujících biologie a zeměpisu. Řada výstupů a skupinových prací byla hodnocena hlavně v biologii. Podle zpětné vazby přijeli nadšeni hlavně primáni a chlubili se výučním listem mladého farmáře.
Studenti vyššího gymnázia viděli dokument Oči pro Tibet.
Oči pro Tibet (Visioning Tibet | USA | 2005 | 56‘ | české titulky
Kdo se podívá do stříbrných vod jezera Lhama Lhatso, zjeví se mu v nich jeho minulé i budoucí životy.
Také letos jsme pojali poslední den školy jinak, než abychom učili tradiční předměty. Po první hodině strávené s třídními učiteli si studenti předem vybrali z osmi stanovišť.
V roce 2010 jsme se rozhodli, že přejdeme od pasivní účasti na projektu ZČU Dny vědy k aktivnímu zapojení. A tak se stalo, že přímo na náměstí Republiky před Českou pojišťovnou jsme měli svůj stánek.
Datum: 7. 12. 2010
Třída: 22 studentů primy
Doprovod: Šárka Chvalová, Eva Kletečková
Ve čtvrtek 9. 9. 2010 se 25 studentů kvinty a I. ročníku vydalo pod vedením p. p. Steiningerové a p. p. Kasky na závěrečnou exkurzi čtyřdenního geologického projektu.
Sportovním dnem jsme letos na GFK neoslavili Den dětí (jak to bylo v posledních letech zvykem), ale konec školního roku. Zúčastnilo se ho cca 80 žáků z primy - kvarty, kteří soutěžili v 8 smíšených družstvech dle vylosování pod hlavičkou známé sportovní osobnosti (Kateřina Neumanová, Tomáš Dvořák, Roman Šebrle,...).
16. 12. 2010 TJ LOKOMOTIVA PLZEŇ
Jako tradičně se družstvo dívek, chlapců a učitelů GFK utkalo v předvánočním čase volejbalového turnaje „O Zlatou vánočku", který v letošním roce pořádalo Masarykovo gymnázium.
V pátek 20. 5. 2011 třídy kvinta a 1. A navštívily v Praze České muzeum hudby a Neviditelnou výstavu.
Z plzeňského vlakového nádraží (sraz byl v 7. 45) jsme odjeli vlakem směr Praha - hlavní nádraží přesně na čas, tedy v 8. 10 v počtu 30 studentů a za doprovodu mé maličkosti a Štěpánky Liškové. V Praze jsme byli v 9. 54 a okamžitě se vydali svižnou procházkou k Malé Straně. Prošli jsme Václavské i Staroměstské náměstí, Židovské město i Karlův most a konečně vstoupili do Muzea hudby.
3. 5. - 6. 5. 2011
Pasohlávky
Kvinta+1.A + náhradníci ze sexty = 37 účastníků
Profesoři: Bardoňová, Siegl, Jurečková
Dne 20. dubna 2011 se vydali studenti oktávy a čtvrtého ročníku na dvě místa, která symbolizují smutné úseky našich národních dějin 20. století. První místo, které jsme navštívili, byl Památník Lidice.
Třída: Tercie
Vyučující: Marek Brožek, Jakub Siegl
Dne 19. 11. 2010 se uskutečnila exkurze do Národního muzea v Praze. V rámci této návštěvy navštívili studenti tercie dvě výstavy: Staré pověsti české a Poklady Moravy.
Třídy: Sexta, 2.A
Vyučující: Šárka Bardoňová, Jakub Siegl
Ve čtvrtek 7. 10. 2010 se konala mykologická exkurze. Sraz byl v půl deváté na konečné stanici tramvaje číslo 1. Konec pak v půl druhé tamtéž. Tématem exkurze bylo poznání ekologických vztahů a systematického a determinačního členění skupiny hub. Celé akci předcházela teoretická průprava, studenti tak byli velice dobře připraveni na praktickou část.
Třídy: kvinta, 1.A
Projektový den 17. září jsme se vydali po výjimečně lákavé náhodné nabídce do Terezína, kde se nachází jeden z mála českých historických památníků, kde je připraven program pro návštěvníky.
Místo: Tábor Spolana Varvažov poblíž hradu Zvíkov na Orlické přehradě. Spaní v chatkách po 3 nebo 6. Kolem tábora jsou lesy a teče zde říčka Skalice, kde se dá koupat.
Termín: 20. - 24. 6. 2011
Odjezd v pondělí: 15:00 - sraz v 14:30 na parkovišti „U Řezníka", příjezd v pátek: Kolem půl páté na stejné místo.
Termín: 4. - 7. 3. 2011
Místo: ubytování - Rakousko, ubytovna Dangl v městečku Pfunds
Lyžování: Rakousko, Itálie, Švýcarsko
Počet účastníků: 21, z toho 4 studenti, 5 absolventů, 2 prof., další příznivci lyžování
Vedoucí zájezdu: Zdeněk Novotný
Již po jedenácté jsme 10. března pro podporu Tibetu vyvěsili na naší škole tibetskou vlajku. Reportáž a více informací o průběhu tohoto dne najdete zde
Zájezd do města Barnstaple v anglickém Devonu v severozápadní Anglii proběhl na přelomu září a října 2010 (26.9. - 5. 10.). Akce se zúčastnilo celkem 35 studentů gymnázia napříč věkovým spektrem, od sekundy až po maturanty. Cílem autobusového zájezdu bylo jednak zdokonalení jazykových dovedností s důrazem na konverzaci, ale i poznání zajímavých míst Devonu, jeho kultury a životního stylu.
Ubytování - Rakousko, v penzionu Brunhilde Laschalt v městečku Fusch
Lyžování - Kitzsteinhorn, Schmittenhőhe v oblasti Zel lam See Kaprun
Počet účastníků: 26, z toho 7 studentů, 3 absolventi, 3 profesoři a další příznivci lyžování. Vedoucí zájezdu byl pan Zdeněk Novotný.
Dne 25. února 2010 se konal už devátý ročník Šachového turnaje GFK. Po vlažnější loňské účasti se letos rozhodlo zahrát si šestnáct studentů a učitelů GFK. (Původních zájemců bylo dokonce ke dvaceti, ale na poslední chvíle ze zdravotních či rodinných důvodů někteří účast odřekli.)
Dne 26. 1. 2010 proběhlo školní kolo konverzační soutěže z anglického jazyka. Celkem 20 studentů soutěžilo ve třech věkových kategoriích. Děkujeme všem soutěžícím za jejich velmi dobré a vyrovnané výkony. V okresním kole, které se koná 12.2., budeme mít tři naše studenty, tak jim držme palce! V jednotlivých kategoriích zvítězili:
V úterý 24. listopadu 2009 v 10:00 hodin jsme přivítali v aule naší školy kytaristu Lubomíra Brabce. Studentům tercie, kvarty, kvinty, sexty, 1. a 2. ročníku nabídl svůj zajímavý program Antarktida.
V pondělí 3. listopadu okolo půl páté se dvanáct studentů, čtyři pedagogové a jedna bývalá studentka a současná přítelkyně školy (především jednoho z pedagogů) sešli na konečné tramvaje č. 1 na Slovanech. Odjeli jsme autobusem 51 na konečnou ve Starém Plzenci, odtud jsme se vydali 1,5 km dlouhou cestou ke hradu Radyni. Cestou, protože už se setmělo, jsme rozsvítili lampióny a bylo to krásné.
Tradiční akce proběhla tradičně. 30 budoucích studentů primy a 14 budoucích studentů prvního ročníku vyrazilo v sobotu 30. srpna v 8.30 od GFK směr Sobenský rybník u Rožmitálu pod Třemšínem. Již na parkovišti se jich ujali budoucí třídní profesoři - Jarka Tůmová (I. ročník) a Jakub Siegl (prima). Dále se budoucím studentům věnovali profesoři František Kaska a Michal Vozobule, nové profesorky Karolína Pláničková a Jana Plachá (které se jely i rozkoukat) a student GFK Jarek Jurečka.
Zjistíme-li, že Albertina, nejvýznamnější výstavní prostor ve Vídni, hostí od 5. 9 do 8. 12. 2008 na 170 kreseb a obrazů Vincenta van Gogha, nemůžeme jako kultivovaná a kulturně vyspělá vzdělávací instituce tuto mimořádnou příležitost pominout. Letošní cesta za uměním tedy směřovala do Vídně. Organizace zájezdu, připravená Petrem Jindrou a Ondřejem Pokorným ve spolupráci s osvědčenou cestovní kanceláří Pro Travel, počítala s jeden a půldenním zájezdem s noclehem ve Znojmě. Zájezd byl jako vždy určen studentům vyššího gymnázia, zúčastnilo se ho 16 studentů, které doplnili rodiče ex-studenti (dnes vysokoškoláci), přátelé a také v dosud největší míře kolegové v čele s paní ředitelkou (celkem nás bylo 6 kantorů + jeden milý a vážený ex-kolega Petr Vápeník).
CHLAPCI |
|
1. |
SPORTOVNÍ GYMNÁZIUM |
2. |
GYMNÁZIUM F. KŘIŽÍKA |
3. |
MIKULÁŠSKÉ GYMNÁZIUM |
4. |
GYMNÁZIUM L. PIKA |
5. |
CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM |
6. |
MASARYKOVO GYMNÁZIUM |
DÍVKY |
|
1. |
SPORTOVNÍ GYMNÁZIUM |
2. |
CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM |
3. |
MASARYKOVO GYMNÁZIUM |
4. |
GYMNÁZIUM L. PIKA |
5. |
MIKULÁŠSKÉ GYMNÁZIUM |
6. |
GYMNÁZIUM F. KŘIŽÍKA |
PEDAGOGOVÉ A |
|
1. |
MASARYKOVO GYMNÁZIUM |
2. |
GYMNÁZIUM F. KŘIŽÍKA |
3. |
MIKULÁŠSKÉ GYMNÁZIUM |
4. |
SPORTOVNÍ GYMNÁZIUM |
5. |
CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM |
6. |
GYMNÁZIUM L. PIKA |
PEDAGOGOVÉ B |
|
1. |
GYMNÁZIUM L. PIKA |
2. |
MASARYKOVO GYMNÁZIUM |
3. |
SPORTOVNÍ GYMNÁZIUM |
4. |
GYMNÁZIUM F. KŘIŽÍKA |
5.-6. |
MIKULÁŠSKÉ GYMNÁZIUM |
|
CÍRKEVNÍ GYMNÁZIUM |
Dne 3. a 5. 11. 2008 jsme navštívili představení terapeutických skupin Karlov a Magdaléna v divadle Dialog. Zúčastnily se ho třídy sexta, 2. A a Literární seminář.
Dne 13. 2. 2009 navštívili třídy septima, 3. A a 3. B v doprovodu Petry Hynčíkové, Karolíny Pláničkové a Terezy Říhové Komorní divadlo v Plzni.
Ve středu 23. září jsme zamířili se sekundou do jižních Čech, abychom je namotivovali k zájmu o naši vlast, což je učivo zeměpisu v této třídě. Pohybovali jsme se v okolí Českého Krumlova vlakem, pěšky i na koloběžkách.
Po úspěšné přepravě všech osob i zavazadel jsme se dostali do vodáckého kempu ve Zlaté Koruně, kde jsme byli ubytováni po čtyřech v chatkách. Úroveň ubytování byla neobvykle vysoká vzhledem k typu ubytování a také obsluha kempu byla velmi přátelská (dopravili nám zavazadla na nádraží, uvařili čaj).