Beseda s Pavlem Pavlem o Velikonočním ostrově

V rámci cyklu „Svět kolem nás“ a u příležitosti výročí 25 let Gymnázia Františka Křižíka navštívili Gymnázium Františka Křižíka v posledním roce karikaturista Pavel Kantorek, kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo dcera sira Nicholase Wintona Barbara Wintonová. V pondělí 14. prosince proběhla ve škole beseda s cestovatelem a experimentálním archeologem Pavlem Pavlem, který v 80. letech společně s legendárním archeologem Thorem Heyerdahlem „stěhoval“ na Velikonočním ostrově sochy Moai. Byla také zahájena výstava jeho fotografií v aule gymnázia.

Zcela zaplněná aula Gymnázia Františka Křižíka poslouchala v pondělí 14. prosince vyprávění Pavla Pavla. Ing. Pavel Pavel (* 11. března 1957, Strakonice) je český technik a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. Postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 12 tun těžký betonový model sochy Moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

Pavlovi Pavlovi se podařil husarský kousek - v roce 1986 jej Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdalovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

Pavel Pavel vyprávěl studentům gymnázia o Velikonočním ostrově, jeho historii i o jeho spolupráci s Thorem Heyerdahlem. Pochlubil se, že spolupracuje již se třetí generací rodiny Heyerdahlů. Na Velikonoční ostrov vyráží zase za měsíc – již po deváté.

Na konci besedy obdržel pamětní medaili Gymnázia Františka Křižíka a zahájil výstav svých fotografií Velikonočního ostrova v aule školy.

Besedu pořádal Středoškolský klub ASK ČR při gymnáziu a Gymnázium Františka Křižíka.           Jan Hosnedl

Nahoru