Divadelní festivaly AŠ a Svitavy

Soubor Zatímbezejména již se vypracoval na takovou úroveň, že objíždí divadelní festivaly. Inscenace Jak se dělá divadlo podle fejetonů Karla Čapka byla pozvána 13. června na divadelní festival Ašlerky v Aši, a tak jsme zde úspěšně sehráli představení, viděli dalších pět, navštívili místní pamětihodnosti, snědli metrák skvostných palačinek, přespali v Domě dětí, pozlobili pana technika, stříleli z kuše hlavou opičky a vůbec si to užili. Kromě Čapka jsme zde pro základní, mateřskou a speciální školu sehráli s pí ředitelkou Šárkou Chvalovou taktéž představení Bílobílý svět z textů Daniela Heviéra.

Inscenace Jak se dělá divadlo postoupila také na národní přehlídku dětského divadla Dětská scéna Svitavy. Tam jsme vyrazili v sobotu 13. června pendolínem, bohužel bez jedné členky, kterou zradilo zdraví. 16 studentů, náš absolvent Jan Holub a moje maličkost dorazili do Svitav, krásně se ubytovali v penzionu, podívali se na tři dětská divadla, přivítali se s naším osvětlovačem a spoluhercem Janem Strnadem, zvládli zkoušku na jevišti, zhlédli večerní inspirativní představení Lárk  íčičok, krásně se vyspali (alespoň někteří) a v neděli 14. června odehráli dvě představení. Dusno, únava závěru roku, vlažnější reakce publika a přílišná zodpovědnost hraní na „národní“ úrovni se podepsaly na temporytmu a určitém „ztěžknutí“ jinak veselé inscenace. Obstáli jsme ale se ctí (rychlého záskoku si nikdo nevšiml), hodnoceni jsme byli převážně kladně, připomínky jsme přijali, zvážili a poučíme se (možná) do budoucna. Po představení osvětlovač a tři členové odjeli, my ostatní jsme si nadále užívali přehlídku, hned večer koncert dua Dva. V pondělí děti pracovaly v dílnách (výtvarná, dramatická, sklářská), viděli jsme další představení a zatančili si na společenském večeru s koncertem orchestru místních adolescentů (jazz, blues, apod.). V úterý jsme dopoledne ještě navštívili představení předposledního bloku a odjeli po obědě do Plzně.

Studenti „fungovali“ po dobu naší návštěvy přehlídky samostatně, zodpovědně, kromě pár blbých, ale vcelku neškodných nápadů dua Gába Pelán a Ondra Tomšíček se nic nevhodného nedělo, trošku ponorka, ale jen u vybraných skupinek. Malinko jsme bilancovali a plánovali do budoucna. Překvapilo mě, že hlavním zážitkem pro některé bylo video Cheese cake na Youtube, kterým se bavili tři dny. Dlužno ale říct, že jsme reprezentovali důstojně a dali o sobě zase vědět.

Dovětek: Představení Jak se dělá divadlo jsme hned ve čtvrtek 18. června sehráli na Večírku GFK, a to s drivem, lehkostí a humorem. Sklidili jsme velké ovace a ukázali, že už to prostě umíme. Poprvé koketujeme s myšlenkou převést inscenaci do dalšího školního roku a ještě si ji na podzim zahrát. Třeba na nově opraveném Jižáku.                                 František Kaska

Nahoru