Dušičkový pochod 2015

  • Datum: 2. 11. 2015
  • Trasa pochodu: Bolevec – Bolevecké rybníky – Bílá Hora – Pecihrádek – Berounka - Chlum - Doubravka
  • Počet účastníků: 15 na srazu, z toho 7 studentů – bohužel pouze z prim, několik učitelů, pár rodinných příslušníků a jeden pes. Někdo se cestou odpojil, někdo se ještě přidal.

14. ročník Dušičkového pochodu se uskutečnil v pondělí 2. listopadu. Propagace proběhla ve škole včas a ve všech třídách, bohužel účast hlavně u studentů byla slabá. Někoho zřejmě odradilo podzimní počasí, ale ti, kteří pochod absolvovali, si na zimu nestěžovali.

Sešli jsme se na konečné tramvaje v Bolevci a vydali jsme se na cestu směrem k Boleveckým rybníkům, to už za svitu rozžehnutých lampionů. Aby byla vycházka zpestřena a studenti trochu přemýšleli, proběhl po cestě kvíz otázek, který se vztahoval k určitému konkrétnímu místu na trase. Otázky se týkaly např. soustavy zmíněných rybníků, ochrany přírodních celků, významných plzeňských vrcholů a nejbližších kulturních památek. Správné odpovědi byly vyhodnoceny a nejbystřejší studenti okamžitě odměněni.

DUSpoch152Trasa vedla přes Bílou Horu na Pecihrádek. Tam se uskutečnila i malá stezka odvahy pro všechny dívky, které ji zvládly bez újmy na zdraví. Při krátké pauze jsme pohovořili o kostelu sv. Jiří, který leží při soutoku Berounky a Úslavy. Novinkou na naší tradiční trase byly terénní úpravy přímo pod Chlumem, které vznikly přípravou na vyústění železničního tunelu. Ten má zkrátit trať o 6 km a má být nejdelší stavbou tohoto druhu v ČR. Po překonání lávky přes Berounku jsme zdolali i nejvyšší bod našeho putování – Chlum.
Studenty překvapila v rámci kvízu zpráva o tom, že na Chlumu byly do roku 1951 i skokanské můstky. Při cestě na vrchol (416 m n. m.) jsme posbírali ležící dřevo a po chvíli stoupání jsme dorazili na vrchol.DUSpoch153
Bonusem byl pán z KČT, který nám zpřístupnil rozhlednu i občerstvení, čehož většina z nás ráda využila. Pohled z ochozu rozhledny na osvícenou Plzeň byl úchvatný, na ohni si pak každý mohl opéci to, co si přinesl, a po krátkém zahřátí a občerstvení jsme se vydali na krátký sestup směrem k zastávce trolejbusu na Doubravce. Tam proběhlo krátké hodnocení akce, rozdání pamětních pohlednic a s přáním na další shledání při 15. ročníku jsme se rozešli.
Závěrem patří poděkování především účastníkům pochodu a kolegům za přípravu akce.
Zdeněk Novotný a František Kaska
Nahoru