Seznamovací víkend Plasy 2014

Stejně jako v předchozích letech jsme i letos zahajovali školní rok studentů primy a žáků prvních tříd víkendovým soustředěním. Přes negativní zkušenost ze školy v přírodě jsme opětovně zvolili rekreační středisko Máj, protože nám vyhovoval prostor, vybavení areálu, poloha blízko Plzně i atrakce v blízkých Plasích.

 

V sobotu 30. srpna se tedy 27 primánů a 20 prvňáčků vydalo s třídními učitelkami autobusem do Plas, školním autem je pak pronásledovala paní ředitelka, Ivanka Loukotová, vychovatelka, asistentka pedagoga a moje maličkost. Program obou skupin byl oddělený, ale našly se i společné aktivity. Při přípravě programu jsme zúročili zkušenosti z minulých let.

Primáni se po příjezdu věnovali seznamovacím hrám, měli první krátké povídání se svou třídní, po obědě se ubytovali a odpoledne absolvovali oblíbený Finský závod čtveřic. Po jeho skončení přišly na řadu kolektivní sporty a příprava večerního vystoupení. Po večeři probíhal společenský večer s několika soutěžemi, hrami a vystoupeními. Zdálo se, že největší problém dělá mnoha dětem zapamatování si jmen ostatních, a tak jsme nasadili více aktivit s touto tematikou.

Prvňáčci se po dopoledních hrách a obědě vydali do Plas do zoologické zahrady ve Fantazy Golfu v Plasích a vrátili se až na večeři. I je čekal večer plný her a povídání. Tento rok šli však spát dříve, než primáni, někteří však během noci ještě vstávali, aby si postýskali a poplakali.

Nedělní dopoledne nás zaskočilo deštivé počasí, a tak jsme změnili program na mokrou variantu. Dopoledne jsme věnovali přípravě vystoupení na slavnostní zahájení, odpoledne pak společné výrobě masek na Vendelínův pochod. Spolupráce mezi primány a prvňáčky byla velmi zdařilá a obě skupiny hezky sblížila. (Masky pak také využili v úterý 2. září při společné účasti na tomto pochodu při příležitosti otevření Nového divadla.) Pak ještě závěrečná reflexe větších, balení, úklid a odjezd do školy. Na GFK jsme vyzkoušeli připravená vystoupení, naučili se písničku a předali děti rodičům.

Akce proběhla úspěšně, bez problémů, splnila svůj účel. Překvapily nás snad jen nezvyklé složky snídaně, kde krom obvyklých čokokuliček, sýrů a marmelád byly i mísy s čokoládou a se slanými chipsy, což na rozdíl od učitelů některé děti přijaly nadšeně. František Kaska

Nahoru