Vlastivědná exkurze 23.9. – 24. 9.2009

do_lomu.jpgVe středu 23. září jsme zamířili se sekundou do jižních Čech, abychom je namotivovali k zájmu o naši vlast, což je učivo zeměpisu v této třídě. Pohybovali jsme se v okolí Českého Krumlova vlakem, pěšky i na koloběžkách.

 

Po úspěšné přepravě všech osob i zavazadel jsme se dostali do vodáckého kempu ve Zlaté Koruně, kde jsme byli ubytováni po čtyřech v chatkách. Úroveň ubytování byla neobvykle vysoká vzhledem k typu ubytování a také obsluha kempu byla velmi přátelská (dopravili nám zavazadla na nádraží, uvařili čaj).

Ještě v poledne jsme se mikrobusem dopravili na nejvyšší vrchol CHKO Blanský les Kleť, kde klet.jpgjsme navštívili nejstarší rozhlednu v Čechách s výhledem na vrcholky Šumavy, Novohradských hor i Třeboňskou pánev – prostě jižní Čechy na dlani, včetně Temelína. Odtud nás čekal sjezd na koloběžkách všemi vegetačními pásy Blanského lesa až do Zlaté Koruny. Drobný úraz nás zdržel minimálně .... kdo se neřídí zásadami bezpečného provozu, zaslouží si pouze rychlé ošetření s převahou desinfekce. Nadšeni jsme dojeli do kempu a po krátké přestávce absolvovali prohlídku cisterciáckého kláštera ve Zlaté Koruně. Díky šikovnosti průvodkyně jsme se dozvěděli o životě mnichů ve středověku, o církvi, o významných osobnostech českých dějin a další zajímavosti. Po večeři v místní restauraci nás čekal poslední turisticko-historický zážitek: kolobezky.jpgcesta ke zřícenině Dívčí kámen, jedné z nejrozsáhlejších zřícenin u nás. Hrad byl baštou Rožmberků, které jsme si připomínali na každém kroku. Cesta byla náročná, ale utekla rychle. Kromě těch s puchýři. Všichni byli podle pokynů vybaveni baterkami, které se nám již ve čtvrtině cesty osvědčily. Na zpáteční cestě si někteří prošli stezku odvahy. Když jsme se v 11 hodin vrátili, neměl již žádný sekundán náladu na lumpačení, takže patnáctikilometrová trasa splnila svůj účel.

Ve čtvrtek nás ráno čekali v grafitovém dole v Českém Krumlově. Vybaveni kombinézami, přilbami s čelovkou a gumovkami jsme se vydali vláčkem do štol, kde nás průvodce seznámil s těžbou grafitu, která zde probíhala až do 2003. Plni zážitků jsme pěšky vyfárali, řekli „zdař bůh“ a šli vstříc historickému centru města zapsanému v seznamu UNESCO. Po historické prohlídce a pauze na oběd jsme se přes areál hradu vydali zpět na nádraží.krumlov.jpg

Exkurzi hodnotíme jako vydařenou, jak díky úžasnému počasí, tak vstřícným a statečným žákům, kteří až na výjimku Alžběty Vostracké vytvořili příjemnou atmosféru. Věříme, že děti nejsou jen plné zážitků, ale že v nich uvízly i faktografické informace, které při nejbližších hodinách prověříme. Celkem se zúčastnilo 28 žáků sekundy, přežilo 28 žáků.

 

                                                                                  organizační duo Steiningerová a Brožek

Nahoru