Výměnný pobyt Lauterbach 2019

9. 9. – 14. 9. 2019

Do Lauterbachu v německém Hessensku se v letošním roce vlakem vydalo 21 studentů tříd kvarty A a kvarty B - 9. 9. 2019. 

Němečtí hostitelé skupinu přivítali hned na vlakovém nádraží s barevnými bannery a později ještě společně s ředitelkou Alexander-von-Humboldt Gymnasium Lauterbach v budově školy domácími dobrotami. 

Po seznamovacích aktivitách a prohlídce školy se studenti rozjeli ubytovat do svých hostitelských rodin. 

Druhý den se studenti přidali k výuce ve škole (proběhla výuka dějepisu, chemie a cizích jazyků) a poobědvali ve školní jídelně. Odpoledne následovala prohlídka městečka Lauterbach, behěm které  se účastníci projektu dozvěděli zajímavosti o historii a symbolech města a setkali se s členem městské rady. Nejkrásnější část byla zachovalá ulice s hrázděnými domy.  

Večerní program spočíval v dobrovolné návštěvě bazénu, do kterého dostala skupina jako uvítací dárek od městské rady vstup zdarma. Navzdory náročnému programu našla na večerní plavání a dovádění na skluzavkách energii většina studentů.

Mnozí studenti považovali za nejlepší bod celé akce středeční exkurzi do solných dolů v Merkes. Kromě výkladu o těžební technice a návštěvy jeskyně a solného baru nacházejícího se stovky metrů pod zemským povrchem sklidilo velký úspěch  přemisťování  se na korbě nákladního vozu, u kterého rozhodně nechyběl adrenalin. Studenti byli příjemně překvapeni, že 2,5hodinová exkurze v podzemí bez denního světla může být taková zábava!

Po cestě z Merkes strávila skupina ještě několik hodin v kouzelném městečku Fulda plněním úkolů v krásných zahradách a v okolí působivého barokního dómu a jednoho z nejstarších zachovalých románských kostelů.

Čtvrtek byl věnován Frankfurtu nad Mohanem, místnímu Muzeu filmu, pamětihodnostem a vyhlídce z věže Mainturm.  Počasí bylo ideální a ve volném čase bylo příjemné posedět u zákusku někde na venkovní zahrádce kavárny.

V pátek studenti čelili fyzickým výzvám v lanovém centru. Tato část programu byla vhodným odreagováním od turistických aktivit ve městě. Pro některé to byla první zkušenost v lanovém centru. Trasy s úkoly jsou umístěné do prostředí krásného horského lesa a návštěvníci si mohou zvolit z více variant trasy dle náročnosti.

Na rozloučenou uspořádali v pátek večer hostitelé malou slavnost s občerstvením v sousedním městečku.

Celkově byli všichni studenti s ubytováním u hostitelských rodin velmi spokojení. Ačkoli byli němečtí studenti o rok mladší než Češi, byli bez problémů schopni komunikovat svým hostům v angličtině program a informace k organizaci exkurzí. O večerech se ještě někteří studenti scházeli ke společným aktivitám (sport, procházky apod.), z iniciativy hostících studentů. 

Z týdne stráveného na výměnném pobytu si skupina v sobotu 14. 9. ráno odvážela spoustu hezkých zážitků, zajímavých fotografií a pár nově odposlouchaných německých slov a frází.

 

Zprávu vypracovala: Mgr. Magdalena Karlová

Nahoru