Rozhledna Sylván

sylvanOd 1. dubna je otevřena rozhledna na Sylvánském vrchu s překrásným výhledem na Plzeň. Městský obvod Plzeň 1 svěřil provozování této rozhledny Gymnáziu Františka Křižíka.Výstavba věže T-mobile s vyhlídkovou plošinou byla dokončena v r. 2001, ale uvedena do provozu až soukromým provozovatelem v r. 2003. 
Věž se nachází na vrchu Sylván (414 m n/m) nad sídlištěm Plzeň Vinice, jehož součástí je i bytová výstavba Sylván. Jako na dlani je možné z rozhledny pozorovat plzeňskou pánev s řadou okolních městeček a obcí. Rozhledna se tak zařadila ke stávajícím plzeňským rozhlednám Chlum, Krkavec a k vyhlídkové věži chrámu sv. Bartoloměje.

Co je k vidění:

Přímo pod rozhlednou se rozprostírá Plzeň, přehlédnout lze Košutku, Vinice, rozhlednu Chlum, střed města, Doubravku, Slovany, zříceninu hradu Radyně, Skvrňany i Novou Hospodu. Za pěkného počasí a průzračného vzduchu se nabízí výhled na vzdálené vrcholky Českého lesa (nejvyšší bod Čerchov, Velký Zvon, Přimda), Šumavy (Velký Javor, Velký i Malý Ostrý, Hoher Bogen), Brd (Praha, Třemšín), ale i na vrchy a body mezilehlé – Žďár, Trhoň a Kotel u Rokycan; Běleč, Doubravu a rozhlednu Bolfánek u Švihova; rozhlednu Koráb u Kdyně; Křížový vrch u Chotěšova; vysílač Krašov a řadu dalších. Rozhledna dnes patří k oblíbeným cílům vycházek a výletů a je stále častěji navštěvována pěšími turisty, cyklisty I automobilisty z Plzně, celé republiky i ze zahraničí. K zakoupení je pohlednice a dřevěná turistická známka. Pro sběratele razítek rozhleden je k dispozici i pamětní razítko.

O rozhledně:

  • Kóta: 403 m n.m.
  • Kraj: Plzeňský
  • Typ stavby: železná rozhledna
  • Výška rozhledy: 68,3 m
  • Vyhlídková plošina ve výšce: 23,2 m
  • Počet schodů: 122

Provozní doba: duben – říjen

Pátek: 15.00 – 18.00
Sobota, neděle, státní svátky: 10.00 – 18.00

006.jpg008.jpg009.jpg013.jpg005.jpg

001.jpg130606_004.jpg

Nahoru