Projektový den 5.B

Zkušení lektoři z firmy NVIAS navštívili žáky z páté třídy. Projekt byl zaměřený na rozvoj spolupráce, kreativitu, elektrotechniku a programování.

Na začátku dne byli žáci seznámeni s tím, jak vzniká firma. Rozdělili se do týmů a přemýšleli nad jejím názvem. Mít ale dobrý nápad k podnikání nestačí, a proto bylo důležité žákům předat podrobnější informace. Chod firmy totiž ovlivňují investice, nové příležitosti, stejně tak možná rizika a hrozby. Ty byly součástí kol, ve kterých projekt probíhal.

Založení týmové firmy spočívalo v několika kolech. Jednotlivá kola byla vždy pečlivě hodnocena a žáci měli přehled, v jakém úseku firmy investovali a jak dobře na trhu si jejich firma stojí. Průběžné informace dokladovaly výbornou souhru týmů, do nichž je lektoři rozdělili a motivovali je ke kreativitě a vyššímu výkonu.

Hned v prvním kole hry se dělo současně několik činností. Žáci vymýšleli název své firmy, vytvářeli logo, které ji mělo charakterizovat. V oddělení vývoje vývojáři sestavovali robota mBota a programovali v Arduinu programátoři. Po sestavení a naprogramování robota mohli žáci přejít do fáze obchodování. Akci pečlivě sledoval ředitel firmy, současně se aktivně zapojoval do činností, které vyžadovali jeho pomoc.

V dalších kolech se žáci zamysleli nad způsobem prezentace firmy na trhu. Rovněž uvažovali nad tím, jaké skupině zákazníkům bude jejich firma vyhovovat. Kreativně se pracovalo v marketingu při vývoji značky a prezentaci firmy před zákazníky.  Stejně tak ve vývojovém centru, v němž žáci získávali body za kreativní design robota. Vše provázelo průběžné vyhodnocování. Práci žáků ukončilo desáté kolo, po němž se žáci připravili ke konečné prezentaci. V prezentaci uváděli práci na designu výrobku, vývoje loga firmy a její činnost, vyhodnocen byl celkový zisk ze všech kol.

Všechny tři týmy odvedly obdivuhodnou práci, což mohli ještě navíc zohlednit v závěrečném hlasování. V týmech si promysleli udělení bonusových bodů, které mohli udělit svému nebo konkurenčnímu týmu.

Nahoru