Výstava operace Anthropoid

20.4.2022

Studenti Gymnázia Františka Křižíka i návštěvníci školy mají možnost do konce dubna shlédnout v 1. patře gymnázia výstavu o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tuto výstavu doplní beseda s jedním z největších znalců této problematiky s historikem Jaroslavem Čvančarou a Vlastimilem Janíkem ve čtvrtek 28. dubna od 10 hodin v aule školy.

Srdečně zveme k prohlídce!

Před 80 lety - ve středu 27. května 1942 vykonali českoslovenští parašutisté, členové paraskupiny Anthropoid, ortel nad zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Byl to nejvýznamnější čin domácího i zahraničního odboje za druhé světové války – symbol odporu českého národa a dalších evropských porobených národů proti německému nacismu.

Pro většinu současné generace se může zdát připomínání období nacistické okupace českých zemí již zbytečné. Pro mentalitu dnešního mladého člověka, žijícího ve svobodném státě, avšak obklopeného bezpočtem konfliktů a rozporů, mohou být mravní postoje válečné generace Čechů a Slováků velmi vzdálené, až nepochopitelné.

Právě proto, že dnes stále v mnoha zemích světa diktátoři diktují lidem, jak mohou žít, co si mohou myslet, proto, že myšlenka nadrasy a podřízenosti jiných odlišných je stále ještě přítomna v mnoha ideologiích, je velmi důležité připomínat tento čin spravedlivé odplaty za genocidu a teror i po sedmdesáti letech.

Výstava OPERACE ANTHROPOID obsahuje 35 panelů typu roll-up. Připravilo ji a zapůjčila ji společnost Centrum české historie, o.p.s. Děkujeme!

Více zde: http://www.osudove-roky.cz/putovni-vystavy/operace-anthropoid/