Den Afriky 20. 5. 2022

26.5.2022

Proč zrovna Afrika? Je to země snů a skutečností, naše dětské vzpomínky, touhy, krásná divoká  zvířata, poušť, černoši, zvuky bubnů... Dva roky jsme nikam nemohli pořádně cestovat, chodit za kulturou, dva roky jsme nemohli udělat výstavu. Když jsme přemýšleli nad tématem nové výstavy, velmi silně v nás zarezonovaly naše dávné dětské sny… Navíc jsme zjistili, že máme řadu zajímavých známých, přátel a příbuzných, kteří do Afriky jezdí. Se zeměpisci a výtvarníky jsme si tedy vymysleli den plný workshopů a  přednášek těchto zajímavých lidí - projektový den Afrika a navazující výstavu Afrika v atriu školy.

Výstava Afrika byla zahájena ve čtvrtek 19. května odpoledne. Výstavu tvoří dvě části. Jednak výtvarné práce soutěže Afrika, kterou pro žáky plzeňských škol zorganizovali naši učitelé výtvarné výchovy Eva Kletečková a Ondřej Němeček. Sešlo se přes 100 výtvarných děl z několika škol, výtvarnou část také doplnily africké masky vytvořené žáky naší základní školy pod vedením Heléne Siegl.

Druhou část výstavy tvoří fotografie Afriky – je vystaveno asi 120 fotografií zvířat, lidí i přírody Afriky.  Fotografie zde vystavují Tereza Kaplanová, Štěpán Pastula, Petr Coubal, Barbora Červená a Lucie Melichárková (jejich stručné CV viz příloha).

Na vernisáži vystoupil pěvecký sbor gymnázia a primáni s africkými písněmi Syahamba,  Eh Soom Boo Wakaya a filmovou The Lion Sleeps Tonight. Eva Kletečková s paní ředitelkou Šárkou Chvalovou vyhlásily výsledky soutěže Afrika.

V pátek proběhl dlouho plánovaný a dlouho připravovaný projektový den, kterého se zúčastnila celá škola. Školu vyzdobily postery o Africe vyrobené septimány pod vedením Veroniky Taušové, kvartáni si pod vedením Heleny Steiningerové a Martina Langa připravovali pro primány miniprojekt „děti učí děti“, sextáni si pro spolužáky připravili bubnování.

Program ve třech blocích absolvovalo všech 8 ročníků. Střídaly se přednášky zajímavých lidí:

  • Barbora Červená - veterinář v Africe léčí gorily horské
  • Martin Vobruba - Afrika v  Evropě                           
  • Petr Coubal - Divočina africké Ugandy
  • Štěpán Krňoul - Afrika geopoliticky
  • Lucie Melichárková - VÁNOCE V KENI
  • Štěpán Pastula  - DR KONGO – DOTEKY NEROSTŮ ŽIVOTA I SMRTI
  • Mohamed Alieu Jalloh - Jak se žije v Sierra Leone
  • Tereza Kaplanová  - Mise Jižní Súdán, lékaři bez hranic
  • Tomáš Maule - pašování gepardů v Keni (online z Keni– díky za organizaci Daniel Nam)

Pro nižší stupeň navíc probíhaly hudební (taneční a bubenické) workshopy s rodilým afričanem Mamadu Lamine pod vedením Štěpánky Liškové a Terezy Loukotové, výtvarné workshopy (tetování, tisk afrických motivů na tašky a plechovky) které připravila Eva Kletečková. Všechny třídy také absolvovaly prohlídku výstavy s pracovním listem  – křížovkou, který připravila Eva Kletečková. Bety Rokytová připravila filmovou znělku projektového dne.

PROGRAM DNE AFRIKY
PŘEDNÁŠEJÍCÍ