Exkurze Temelín a Písek

21.12.2022

V pondělí 12. prosince vyrazili studenti septim a oktáv na exkurzi do jaderné elektrárny Temelín. Běžný návštěvník se dostane jen do informačního centra v zámečku nedaleko elektrárny, avšak nikoli do objektu elektrárny. Po příjezdu k elektrárně jsme pobyli krátkou dobu v kinosálu informačního centra a v připravených expozicích, kde jsme se názorně seznámili se strukturou elektrárny, principem štěpení jádra atomu a celým procesem výroby elektrické energie v jaderné elektrárně.

Před vstupem do vlastního objektu jsme všichni museli absolvovat přísnou bezpečnostní prohlídku. S přilbami na hlavách jsme si pak prošli trasu okolo turbíny, generátoru a chladicích věží. Dále jsme navštívili budovu strojovny. Poté jsme se šli podívat na fiktivní řídící středisko (velín) – simulátor pro operátory výroby. Prohlídka včetně vstupních procedur byla velmi zajímavá a studenti ji hodnotili velice kladně. Na závěr jsme absolvovali prohlídku celé elektrárny pomocí VR brýlí. Jednalo se o 360° video s komentářem. 

Následoval asi půlhodinový přejezd do Písku, kde jsme měli v plánu zasloužené občerstvení. Potom následovala krátká procházka historickým centrem (Putimská brána, Křižíkova vodní elektrárna, upravené nábřeží řeky Otavy s nejstarší kamenným mostem v Čechách a dvě historická náměstí).

bbc7ed05 c0cc 4915 9909 fcddae8f260c

6D003C57 CFFC 47BF B2EB 2EC1C17A389B